Odmietanie dojčenia

Dana    15.05.2020, 16:57

Dobrý deň prajem, chcela by som poprosiť o radu. Dcérka má 6 týždňov a má problém s jedením. Prvé 4 týždne jedla veľmi pekne doslova až pahltne problém s prisávaním nemala žiaden ako náhle videla prsník pekne sa dojčila niekedy až 30 minút. V poslednej dobe mi odmieta prsník. nechce sa dlhšie dojčiť ako 5-10 minút prisatá je dobre a pije, len neviem či za tú dobu sa stihne napapať. Niekedy sa pekne prisaje a niekedy len ked vidí prsník začne prestrašne plakať a mám problém ju potom ukľudniť a nie to este nadojcit . Skúšali sme rôzne polohy pri dojceni a nic nezabera. Skusali sme aj cievku cez palec a potom na prsnik ale nechce- Cez palec pije ale ako nahle ju idem dat na prsnik nech sa prisat place doslova až vystrája. Ked sa niekedy prisaje tak spapá okolo 30ml cez cievku + prsnik, dojcím ju cca po 3 hodinách cez den aj v noci. Stačí jej to ? Nechcem prestat dojcit ani UM prikrmovať a ked este nie je v takom stave že uplne odmieta iba občas chcela by som to este skusit. Neviete mi poradiť prečo mi niekedy prsník odmietne a tým musíme vynechať kojenie a niekedy pekne sa prisaje ? Myslela som si , či to nemože byť že je napapaná ale cievku cez prst začne sať. Pocikaných plienok máme pravidlene 6-8. Ďakujem za radu.

Milá Dana,

v tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pre porozumenie týmto prejavom správania vašej dcérky je dôležité osobne pozorovať dojčenie, aby ste pri takomto osobnom pozorovaní dojčenia začali chápať správanie dcérky v súvislosti s reakciou na tok mlieka. Situácia, ktorú popisujete, je veľmi typická a stretávame sa s ňou veľmi často. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

V prípade, že bábätko nie je ochotné ostať prisaté k prsníku, je možné, že bude potrebné laktačnú pomôcku mať pri prsníku už od začiatku dojčenia, aby dostatočný tok mlieka udržal bábätko na prsníku. Cievka po prste sa používa na prilákanie bábätka k prsníku, nie je vhodná ako metóda kŕmenia bábätka. Ak by sa vaše bábätko úplne odmietlo prisať a je potrebné ho nakŕmiť, lepším spôsobom je kŕmiť ho mimo prsníka pohárikom:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Takýto spôsob kŕmenia by vám mala ukázať v osobnom kontakte laktačná poradkyňa. Navyše je možné, že v osobnom kontakte s poradkyňou nájdete spôsoby, ako bábätko prilákať k prisatiu a aj ho na prsníku udržať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie dojčenia