Pankreatitída a dojčenie

Jarmila    27.05.2020, 09:18

Dobrý deň. Som hospitalizovaná v nemocnici pre akútnu pankreatitídu po žlčníkovom záchvate. Liečba spočíva v prísnej hladovke, antibiotickej liečbe Augmentinom do žily, plus buskopan, algifen, glukóza, na cl infúzie a fyziologické roztoky. Môj 6,5 mesačný syn bol do ukončeného 6 mesiaca výlučne dojčený, začali sme s príkrmamy, ktorých zje málo, nechutia mu. Umelé mlieko odmieta. Môžem pokračovať v dojčení? A ako zachovať tvorbu mlieka, keďže hladovať budem musieť aj po prepustení do domácej liečby? Ďakujem

Milá Jarmila,

z hľadiska dojčenia liečba, ktorú popisujete, nepredstavuje dôvod pre nedojčenie. Bábätko by neužívalo tieto lieky spolu s vami a preto je preňho bezpečnejšie, aby bolo dojčené a dostávalo vaše mlieko.

V tejto situácii je dôležité mať možnosť kontaktu s bábätkom. Žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň. Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

Ak nebudete s dieťatkom v nemocnici, môže byť dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka. Začnite si v nemocnici mlieko odstriekavať alebo odsávať aspoň 8x denne, z toho aspoň raz v noci, 20 minút z oboch prsníkov. Stres, bolesť, ani hladovka, ktoré teraz zažívate, samé o sebe neznižujú tvorbu mlieka.

 Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533

Z hľadiska udržania tvorby mlieka urobte tieto kroky:

1) Odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.

2) Prečítajte si tento článok o skladovaní materského mlieka:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/uskladnovanie-mlieka/

Počas vašej hospitalizácie môže byť vaše dieťatko kŕmené vaším mliekom tak, že ho napríklad bude mať primiešané do príkrmov. V tomto veku už nepotrebuje umelé mlieko, aj keby ste žiadne zásoby materského mlieka nemali.

Ak si budete v nemocnici mlieko odsávať, posielajte ho bábätku domov, aby ho spolu s príkrmami mohlo zjesť. V tomto veku nemá zmysel dávať dieťatku fľašu, dávajte mu vodu z otvoreného pohárika (nie pohárika s náustkom - to je len iný typ fľaše). Jedlo môže jesť buď vo forme akýchkoľvek príkrmov, prípadne s primiešaným materským mliekom, ak by ste si nejaké mlieko odsali alebo odstriekali počas hospitalizácie. Ak dieťatko nebude mať chuť piť vodu, môže dostávať príkrmy, ktoré sú veľmi tekuté tak, aby malo pokrytú potrebu tekutín. Ak sa dá vyhnite sa podávaniu čaju z fľaše.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pankreatitída a dojčenie