Jak dlouho a často kojit

Kristýna    03.07.2020, 09:13

Dobrý den, mám týdenní miminko a chci se zeptat zda mám kojit pokaždé co dítě bude brečet? Někdy se vzbudí i po hodině je možné že má hlad? Mám strach aby se neprejedl a nebolelo ho potom bříško..A jak dlouho kojit? Do té doby než přestane sám?

Milá Kristýna,

dojčite bábätko podľa jeho potrieb. Všetky organizácie zaoberajúce sa podporou dojčenia, vrátane WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), považujú dojčenie podľa potrieb bábätka za kľúčové pre to, aby dojčenie bolo úspešné. Dojčenie a pravidlá nejdú dobre dohromady, sledujte správanie svojho bábätka a ponúkajte mu dojčenie vždy, keď sa prebúdza, keď potrebuje zaspať, keď je nespokojné, ešte pred tým, než plače. Je v bežné, ak sa bábätko chce dojčiť často (cez deň aj v noci), ako to popisujete. Plač je až posledným znakom, že bábätko potrebuje starostlivosť. Prisať svoje bábätko k prsníku môžete už omnoho skôr pred tým, než sa rozplače. Časté dojčenie je normálne. Bábätko sa totiž môže chcieť dojčiť aj z dôvodov, ktoré nie sú priamo spojené s príjmom mlieka, ale s mnohými inými faktormi a funkciami, ktoré dojčenie spĺňa. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku, pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A tieto rôznorodé potreby bábätka nie je možné načasovať na každé dve hodiny, či iný interval. Mlieko sa trávi veľmi veľmi rýchlo, navyše vôbec nevadí, ak pije mliečko kedykoľvek. Časté pitie nemôže ublížiť, ani zaťažiť bruško, bábätká sú z tehotenstva zvyknuté na konštantný prísun živín a čím častejšie sa dojčia, tým je to pre ne lepšie. Nemôžu sa prejesť. Príčiny, pre ktoré bábätká „bolí bruško“, vysvetľujeme v tomto podrobnom článku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Bábätko si vďaka dojčeniu podľa potrieb vytvára svoj vlastný režim. Ten pozostáva zo spánku, dojčenia a bdenia. V tomto veku sa čas bdelosti pri bábätku prakticky spája s dojčením. Preto bábätko je potrebné dojčiť vtedy, keď sa precitá, sústrediť sa na to, aby získavalo dostatok mlieka, porovnajte pitie svojho bábätka s týmito videami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Podľa pitia bábätka sa dá vyhodnotiť, či získalo pri dojčení dostatok mlieka. Dĺžka spánku o príjme mlieka nevypovedá. Spánok bábätiek v tomto veku nemusí trvať dlho, mnohé bábätká v tomto veku spinkajú približne pol hodinu. Toto neznamená, že sa bábätko zobudilo, pretože sa pred tým dostatočne nenasýtilo.

Je tiež dôležité sústrediť sa na správne prisatie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka pomáhajte bábätku vypiť čo najviac mlieka. Druhý prsník mu ponúknite, ak už aj napriek stláčaniu nepije. Ak bábätko získava na prsníku dostatok mlieka, môže na prsníku tráviť toľko času, koľko potrebuje, pretože pomerne veľa času môže tráviť satím bez pitia, keďže dojčenie nie je len o príjme mlieka. Bábätko môže sať bez pitia napríklad preto, že chce zaspať. Preto je dobré uistiť sa, že bábätko celkovo počas dňa pri dojčení vypije dostatok mlieka a inak ho nechať tráviť čas satím bez ohľadu na to, či pije alebo nepije. Môže vám pomôcť skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jak dlouho a často kojit