Priberanie

Michaela    13.08.2020, 14:47

Dobry den, chcela by som sa spytat, malickaa bola do 4tyzdna plne kojena, tak dokrmovana UM, ale len cez den cca 2x po 30ml alebo 1x30ml 1x60,niekedy jedno kojenie plne nahradene UM, a na vecer kojena alw malinko, lebo po celom dni sa mk vecerr tvorilo malo mlieka pluus 120ml. V 6tom tyzdni mala 4210g porodna vaha 2980g. Teraz je v 9tom tyzdni a vazi 5600g(len orientacne na dospelackej vahe moja vaha samotna. Apotom s malou na rukach. Chcem sa spytat ci nevazi a nepribera nam moc, zda sa mi baculatejsia :) dakujem

Milá Michaela,

vyhodnocovať tempo priberania bábätka je najjednoduchšie v situácii, že ide o výlučne dojčené bábätko. Pri výlučne dojčených bábätkách je možné vyhodnotiť jednotlivé faktory, na ktoré sa treba pozrieť a medzi nimi aj tempo priberania a zhodnotiť ho porovnaním s percentilovými grafmi, ktoré pre dojčené deti vypracovala Svetová zdravotnícka organizácia.

Bábätkám, ktoré sú dokrmované, je možné pomôcť zlepšiť dojčenie. Existujú spôsoby, ako zvýšiť tvorbu mlieka a najmä: ako okrem zvýšenia tvorby mlieka pomôcť bábätku získať viac mlieka z prsníka. Častokrát s uplatnením týchto postupov je možné bábätko úplne prestať dokrmovať alebo je možné sa k výlučnému dojčeniu vrátiť za krátku dobu. Tieto postupy vám môže ukázať laktačná poradkyňa osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Súčasťou krokov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť dojčenie je:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Spoločne s laktačnou poradkyňou prejdete aj oblasť riešenia nespokojnosti bábätka, jeho utišovania a oblasť spánku. Najčastejšou príčinou prílišného dokrmovania bábätka (ktoré by mohlo spôsobovať jeho prílišné priberanie v prípade, že je dokrmované umelým mliekom) sú totiž práve tieto oblasti. Niekedy sa totiž dokŕmením bábätka fľašou rieši jeho nespokojnosť, ktorá v skutočnosti môže súvisieť s potrebou zaspať alebo inou potrebou. Preto aj tieto otázky spoločne prejdete s laktačnou poradkyňou a spoločne so zlepšením dojčenia tak budete môcť odstrániť dokrmovanie a prejsť na výlučné dojčenie.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok