Zabehnutie pri kojeni a zachadzanie pri placi

Bejka    29.09.2020, 16:57

Dobrý deň, pri kojení sa stáva môjmu dvojtýždňovému synovi, že mu zabehne mliečko. Vtedy nevie chytiť dych a riadne ma to vždy vyľaká. Rada by som sa opýtala, či je to teda veľmi nebezpečné, alebo bežná vec a ako je najefektívnejšie zareagovať, keď sa to stane. Mávam ho v perinke. Dá sa tomu nejako predchádzať? Nejakou polohou pri kojení? Taktiež sa zachádza pri silnom plači, kedy zbordovie. Pri postreku tváričky vodou sa nadýchol. Čo ešte môže pomôcť, ak by toto nabudúce nefungovalo? Ďakujem za odpoveď. Bejka

Milá Bejka,

bábätko pre to, aby dokázalo regulovať tok mlieka, potrebuje byť správne prisaté:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Bábätko by malo byť prisaté tak, že sa oboma líčkami súčasne dotýka prsníka a je tak hlboko v prsníku, že mu nie je vidieť kútik úst alebo pery. Od správneho prisatia závisí dobré pitie bábätka a regulácia toku mlieka.

Zavinovačka predstavuje prekážku, pri ktorej sa nemusí podariť telíčko bábätka napolohovať tak, aby sa bábätko prisávalo v miernom záklone a aby bolo prisaté dostatočne hlboko a pritom s bradou v prsníku a noštekom od prsníka. Väčšinou sa bábätká v zavinovačke dokážu prisať len do predklonu alebo dokonca ležia na chrbte s hlavičku otáčajú za prsníkom a prisávajú sa do boku a v predklone. Takto je veľmi ťažké regulovať tok mlieka a bábätká môžu mať záchvaty plaču a kašľa, ako popisujete. Riešením je úprava polohy bábätka tak, aby jeho prisatie bolo správne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.  Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Odporúčame vám preto skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zabehnutie pri kojeni a zachadzanie pri placi