Neprisávanie sa a štrajk

Martina    30.10.2020, 15:59

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom kojenia mesačného synčeka. Z pôrodnice sme prišli s tým, že bol dokrmovaný. Doma som ho tiež prvé dni dokrmila umelým mliekom z fľaše, potom pár dní bol len dojčený. 3. týždeň nastala zmena. Začala som mu dávať espumisan, pretože som myslela, že má problém spojený s bruchom,keďže sa kŕčovito naťahoval a plakal. Málokedy si po kojení odgrgne, ani nechce byť hore na pleci, ako sme zvykli dávať odgrgnúť 1.syna. Dosť prdkal a stolica prestala byť taká výdatná ako predtým. Je rovnako častá, ale zmenšila sa asi na polovičnú veľkosť. Zvyčajne cez deň je kojenie v poriadku. Keď ho nakojím, tak je hore cca. 2 hodiny a potom cca. 3-4hodiny spi. Ku večeru alebo v noci zvykne byť ten problém, že ho nakojím z 1 prsníka, vyzerá spokojne a keď je asi hodinku, hodinu a pol hore,vyplazuje sem-tam jazyk alebo si cmúľa pästičku,lebo je asi ešte hladný. Tak mu ponúknem aj druhý(skoro vždy pravý) a vtedy akoby sa nevedel prisať a začne plakať a štrajkovať. Tak sa trápim a skúšam všelijaké polohy, aby sa prisal, aj spätne ho dať na ľavý, ale nič. Skúšam ho davať odgrknúť, prebaľovať, nosiť na rukách a pohupávať, no nič nezaberá, tak ho dokŕmujem odsatým mliekom z fľaše. Vtedy sa utíši a celkom rýchlo potom zaspí. A nakoniec si odsajem s odsávačkou stále asi 20ml z prsníka, z ktorého pil prvého a 50ml z ktorého nepil. Vyzerá to akoby sa nevedel prisať. Keď ho priblížujem k prsníku vrtí hlavou zo strany na stranu a vyzerá, že hľadá,no po prvom uchopení prsníka začne hneď plakať. Alebo chytí a po 3-4 satiach pustí a začne plakať. Zaujimavé je, že cez deň inokedy sa vie. Môže byť slabý a nevládze vytiahnuť to mlieko alebo čo je podľa vás problém? Alebo je mu slabý tok mlieka? Myslíte, že mám vtedy menej mlieka ako po zvyšok dňa? V podstate, keď mu ponúknem prsník a napije sa, je kľudný. Ale keď mu núkam už druhýkrát v rámci toho istého prebudenia, tak robí takýto štrajk, ktorý skončí dokrmením. Takže cca. 2 týždne už fungujeme tak, že raz denne ho dokŕmim cca. 40ml. Čo by ste mi poradili, aby sme prešli na úplné dojčenie? Nakoľko je situácia s koronavírusom taká aká je, chcem si dojčenie udržať čo najdlhšie. Vopred ďakujem za všetky cenné rady.

Milá Martina,

v tejto situácii je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby sa bábätko spokojnejšie pri dojčení počas dňa, aj večer. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Prisatie bábätka významne negatívne ovplyvňuje používanie fľaše (alebo aj samotného cumlíka). Používaniu fľaše na dokrmovanie bábätka sa však dá vyhnúť, existujú spôsoby, ako v prípade potreby dokŕmiť bábätko bez fľaše, priamo na prsníku. A existujú spôsoby, ako zvýšiť tvorbu mlieka a pomôcť bábätku, aby získavalo z prsníka viac mlieka a možno sa tak podarí vyhnúť sa dokrmovaniu úplne. V tejto situácii je dôležité stretnúť sa osobne s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Bábätko, ktoré nezískava dostatok mlieka z prsníka, nie je „slabé“, ale jeho prisatie nie je správne. Toto je možné zlepšiť. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste preto mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Sledujte pitie bábätka, pomáhajte mu vypiť viac mlieka so stláčaním prsníka a pokojne mu počas jedného dojčenia ponúknite aj druhý prsník, prípadne prsníky aj viackrát prestriedajte. Je možné, že ak dojčíte opakovane z ľavého prsníka, v pravom prsníku bude tvorba mlieka znížená a nesprávne prisaté bábätko z neho nezíska dostatočný tok mlieka. Bábätká sú schopné odhadnúť množstvo mlieka v prsníku aj čuchom, takže je možné, že vaše bábätko sa odmieta prisať večer k ľavému prsníku, pretože už je za celý deň predráždené a cíti, že tento prsník mu neposkytne tok mlieka, aký potrebuje.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Po tom, čo ho nadojčíte po zobudení, snažte sa bábätko pomerne rýchlo znova uspávať. Mesačné bábätká potrebujú približne za hodinu od zobudenia už znova spinkať. Pomôžte bábätku zaspať nosením, hojdaním, dojčením. Keď bábätko zaspí, pomôžte mu, aby sa dostatočne vyspinkalo a nezobudilo sa predčasne napríklad kvôli snahe o odgrgnutie alebo kvôli tomu, že sa po zobudení položí a tam sa zobudí. Prejdite tieto oblasti s laktačnou poradkyňou osobne, pretože nedostatočný spánok počas dňa môže spôsobiť, že večer je bábätko predráždené a nie je ochotné tolerovať to, čo cez deň nepredstavuje problém. Môže sa tak stať, že večer je uplakané, odmieta sa prisať a upokojí sa až po dokŕmení, hoci skutočnou príčinou jeho nespokojnosti bola potreba spať. Preštudujte si aj tento článok: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Bábätko nemusíte dávať rutinne odgrgnúť.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Neprisávanie sa a štrajk