Reflux a uzdicka

Veronika    30.12.2020, 10:09

Dobry den, Zijem v zahranici, kde nie je velka podpora dojcenia, tak sa obraciam aj na vas, kedze aj vdaka vam sa mi uspesne podarilo dojcit svojho prveho syna viac ako 3.5 roka. Teraz mam dvojmesacneho chlapceka, ktory je vylucne dojceny na poziadanie a velmi dobre pribera (2.5kg pribral od narodenia). Od narodenia ma reflux, ktory sa v poslednych tyzdnoch dost zhorsil. Vracia, aj projektilovo mnohokrat za den, a v poslednom case aj v noci. Ak nezaspi a si poziada, stale ho znova nakojim. Na prsniku je dost casto nespokojny, zakuckava sa, kedze mam vela mlieka, a pocut, ze prehlta aj vela vzduchu. Uz som mala stretnutie s certifikovanou laktacnou poradkynou, ktora skonstatovala tuhsiu uzdicku, napatie pri prisati a nedostatocnu pracu s jazykom. Odporucila masaz dasien, zuvacich svalov a uzdicky na rozhybanie jazyka, konzulaciu u osteopata/chiropraktika a ak to nepomoze, konzultaciu u specialistu ORL na prestrihnutie uzdicky. Kedze ja osteopatom velmi nedoverujem (uz sme u jedneho boli a skonstatoval, ze je vsetko v poriadku), takze som to hned konzultovala s pediatrickou a ona zas neveri, ze to moze byt uzdicka a ze podla nej to nie je nic patologicke, kedze dobre pribera. Predpisala nam Aptamil na zahustenie mlieka, ktory si mam natierat na bradavky. Mam z toho zmiesane pocity a neviem co mam robit. Chcem zlepsit nasu situaciu, kedze chcem dojcit co najdlhsie, a pravdu povediac mam aj dost zitia den co den v grckach. Moze uzdicka, nedostatocne prisatie na prsniku a prehltanie vzduchu az takto sposobovat/zhorsovat vracanie? Mame pouzivat Aptamil? Nie je to len prvy krok k dokrmovaniu umelym mliekom? Dokaze zakrok zlepsit prisatie a celkovo dojcenie, pripadne aj to zvracanie? Dakujem za vasu odpoved! Veronika Nemcikova

Milá Veronika,

odporúčame vám, aby ste zatelefonovali svojej pediatričke, pretože prostredníctvom internetu nie je jednoduché vyhodnotiť, čo presne sa deje a vzhľadom na vás popis môže byť dôležité vylúčiť niektoré diagnózy, napríklad pylorickú stenózu.

Ďalšie naše odporúčanie je, aby ste sa skontaktovali s laktačnou poradkyňou, ak to nie je možné osobne, pretože žijete v zahraničí, vyberte si z nášho zoznamu laktačných poradkýň niektorú, ktorá poskytuje poradenstvo online formou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pretože riešením problémov s dojčením nie je umelé mlieko. Nespokojnosť na prsníku, zakuckávanie sa počas dojčenia, striekanie mlieka a tiež situácia, v ktorej sa zhorší grckanie bábätka neskôr po pôrode, často súvisia s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva ženám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie. Je možné, že aj v zahraničí vám budeme vedieť odporučiť lekára či lekárku, ktorí vám budú vedieť pomôcť podstrihnutím uzdičiek bábätka. Tkanivo uzdičky nie je možné uvoľniť rozmasírovaním, či cvikmi. Neuvoľní sa ani vekom. Nemá zmysel robiť bábätku masáž ďasien, či iné cviky, ktorých cieľom by malo byť uvoľnenie uzdičky.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Reflux a uzdicka