Nedostatok mlieka

Michaela    03.02.2021, 17:59

Dobrý deň, moj synček ma 11 týždňov, je plne dojceny a od začiatku sa krásne prisava a je to veľký papkáč. Mlieko som spočiatku musela odstriekavat, bolo ho veľa. No teraz sa posledných par dni trápim s jeho nedostatkom. Vidím to aj cez deň ale najhoršie je to večer. Koji sa po zobudeni, potom pol hodinku pred kúpaním no a po kúpaní už tam nemá dosť aby sa riadne nasytil. Tak nám vždy trvá kým zaspí lebo čakáme kým sa mlieko dotvori. Je to normálne a len dočasne? Môže sa stať že už je jednoducho tak veľký a rozjedeny že mu mlieko nebude stačiť? Alebo je to len kríza a prejde? Robím čo môžem, prikladám ho veľmi často no v noci papa niekedy len 2x, môže to súvisieť aj s tým? A ešte jedna otázka, ako dlho môžem piť čaj pre kojace ženy, aj počas celej doby kojenia? Ďakujem vopred za odpoveď.

Milá Michaela,

kľúčové pre zodpovedanie vašej otázky je vyhodnotiť, čo sa za posledné dni, kedy hovoríte, že nastala zmena, udialo. Z vašej otázky nevyplýva z čoho máte dojem, že máte menej mlieka a bábätku to nestačí. Niekedy sa ženy snažia tvorbu mlieka zvýšiť, pretože dojčenie posudzujú podľa ukazovateľov, ktoré v skutočnosti nemusia znamenať, že bábätko nezískava dostatok mlieka. Ak by bábätko skutočne potrebovalo zvýšiť príjem mlieka, z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky, nielen užívať prostriedky pre zvyšovanie tvorby mlieka. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Za normálnych okolností totiž bábätko počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá mlieka, takže ak má matka pocit, že potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka, kľúčová je otázka – čo sa deje, prečo máte pocit, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. Odpoveď na túto otázku vám odporúčame hľadať v kontakte s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pre zlepšenie príjmu mlieka pri dojčení môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ďalší postup by sa mal odvíjať od toho, čo ste spoločne vyhodnotili s poradkyňou pri pozorovaní dojčenia. Niekedy sa stáva, že ženy uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napríklad často sa ženy v tomto veku bábätka znepokojujú preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer.

Ale ak urobíme predpoklad, že bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky.

Takisto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať.

O príčinách plaču a nespokojnosti bábätka, ktoré nesúvisia s dojčením, si môžete prečítať v tomto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Okrem toho však je možné vylúčiť ani variantu, že skutočne je potrebné urobiť niečo preto, aby sa dojčenie zlepšilo. V takom prípade spolu s poradkyňou budete dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko napr. potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Čaje pre dojčiace matky môžete z hľadiska dojčenia piť takú dobu, akú chcete. Ak ich pijete s cieľom zvyšovať tvorbu mlieka, potom je dôležité, že dôležitejšie sú kroky pre udržanie dostatočnej tvorby mlieka, pretože dojčené bábätká nepijú stále väčšie a väčšie množstvá mlieka (neplatí teda to, bábätko je už tak veľké, že mu tvorba mlieka nestačí, dojčené deti pijú počas celej doby dojčenia približne rovnaké množstvá mlieka, to, čo sa mení nie je množstvo, ale zloženie mlieka). Takže stačí robiť kroky pre to, aby tvorba mlieka, ktorú už máte, neklesala a to zahŕňa kroky, ktoré sme vymenovali vyššie. Medzi dôležité kroky patrí aj intenzívny fyzický kontakt s bábätkom. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. V noci spite spoločne s bábätkom, zvlášť, ak hovoríte, že sa budí dvakrát v noci, dieťa by sa nemalo násilne budiť a niektoré bábätká vo veku vášho spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo, ale sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:

a) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční.

b) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie).

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatok mlieka