Graves Basedovova nemoc, hyperfunkce štítné žlázy po porodu, léčba a kojení??

Soňa    01.03.2021, 10:56

Dcerka, 7 měsíců, plně kojena, postupně začínáme s příkrmy Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně vhodnosti pokračování kojení, z důvodu diagnostikovane zvýšené funkce štítné žlázy po porodu. Po 6ti-nedělí zjištěna zvýšená funkce štítné žlázy, postupně léčeno Propycilem a Prednisonem v min davkach 1/2 tablet. Nyní po zlepšení nasazen místo Propycilu Thyrozol. Ovšem došlo ke zhoršení, aktuálně léky beru ráno denně thyrozol 10 mg 1/2 a prednison avmc 2,5 mg 1/2, k tomu nyní ještě přidán během dne vasocardin 1/2 50 mg a večer opět 1/2 thyrozol 10 mg. Výsledky dle posledního odběru krve, info od lékaře: TSH 0,005 volné T4 19,32 hraniční FT3 12,5 + anti rec TSH 12,5 TSH stále přetrvává v supresi ,FT4 lehce nad normu , ale FT3 je významně nad normu protilátky zustávají stále zvýšeny 12,47 / norma do 1,75 / z medicinského hlediska je indikována plná dávka Thyrozolu tj 3 tbl denně a z důvodů kojení to nemužeme nasadit a tu nemoc stabilizovat tak jak je pro Vás vhodné dlouhodobě posunuté hladiny thyreoideálních hormonů mají velmi negativní vliv na Vaše srdce kosti a podobně ....... Bohužel toto je informace od mé lékařky, která opravdu věřím je odborníkem ve svém oboru a velmi mi pomohla při diagnostixe snížené funkce štítné žlázy několik let zpět. Věřím jí tedy, ovšem nyní mi dle výsledků z krve opakovaně sdělila, že by bylo více než vhodné kojení ukončit a začít se plně léčit. Jelikož jsem v počátcích měla s kojením problémy a začátky jsem si vysloveně vybojovala, nerada bych to nyní vzdala. Tím víc, že je dcerka zvyklá na usínání u prsu, v noci několikrát vzhůru na kojení (nyní 7 měsíců a 2 týdny)... Prosím, je možné poradit mi, co je tedy správně? Dcerka je pro mě priprotou, ale měla bych také myelet na své zdraví a to bohužel teď moc nejde, pokud si trvám na pokračování kojení. A naopak, při představě, že bych dcerku mohla ohrozit léky, které užívám, tak je mi z toho ještě víc úzko. Prosím dáte se v této situaci nějak poradit? Ráda bych našla nějakou odbornou pomoc či názor, vycházející z nějakých lékařských zpráv, výzkumů,... Abych opravdu mela jistotu, že moje případná další léčba není v rozporu s kojením a nebo ještě hůř ohrožující moji dcerku. Omlouvám se za velmi dlouhý dotaz, ale opravdu mě toto trápí, chtěla jsem napsat vše důležité, aby byl dotaz ucelený. Budu Vám nesmírně vděčná, pokud byste mi dokázali poradit, co je teď nejlepší řešení, a to jak pro dcerku, tal pro mě a můj zdravotní stav, resp. léčbu

Milá Soňa,

ženy sú často postavené pred voľbu dojčiť alebo sa liečiť. Thyrozol sa v materskom mlieku objavuje v zanedbateľných množstvách a má krátky polčas rozpadu. Tento liek sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný pri dojčení (Americká akadémia pediatrov a pod.). Ak by ste sa veľmi chceli uistiť, že je všetko v poriadku, môžete po nejakej dobe od začiatku užívania dať skontrolovať TSH, T4 a T3 svojmu bábätku, aby ste videli, že výsledky budú bez zmien. Aj vzhľadom na riziká predčasného odstavenia pre zdravie dcérky aj pre vaše zdravie, je bezpečnejšie v dojčení pokračovať tak, ako ste zvyknuté a ako vám to vyhovuje. Dojčite popri užívaní tohto lieku bez obmedzení tak ako doposiaľ. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú odborné publikácie a knihy, ktoré každý jeden liek detailne popisujú a hodnotia ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky. Takže o všetkých ľuďoch a i o dojčiacich ženách platí, že nemajú lieky užívať zbytočne, ak ich nepotrebujú.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú, tak len v zanedbateľných množstvách. Stopové množstvá liečiv v materskom mlieku nie sú v množstve, ktoré by bolo terapeutické. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa ho vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň sa liečiť, tak pri veľkej väčšine liekov vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek. To, že bude vaše dieťa popri liečbe zároveň dojčené, predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti. Dojčenie je významný faktor nielen pre zdravie vášho dieťatka, ale dokonca aj pre vaše zdravia. Ak by dieťa popri vašej liečbe dojčené nebolo, tak bude vystavené oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých iných aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky. A lieky, ktoré deti z dôvodu následného ochorenia dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Graves Basedovova nemoc, hyperfunkce štítné žlázy po porodu, léčba a kojení??