Dojcenie pocas 2.tehotenstva

Maria    02.03.2021, 22:53

Dobry den, mam 15mesacne dieta, ktore dojcim a som v 22tt. Chcem 1. dieta este dojcit mesiac/dva, kvoli kolostru, ktore sa tvori v tehotenstve niekedy medzi 5-7m. Absolvent lekarskej fakulty mi odporuca prestat s dojcenim, lebo tvrdi, ze pri kojeni 2.dietata sa mi nebude tvorit kolostrum. Je to prosim tak? dakujem.

Milá Mária,

pre vaše staršie dieťa je dojčenie naďalej veľmi dôležité a áno, momentálne aj preto, že sa vám tvorí mlieko, ktoré sa označuje ako kolostrum a ktoré bude vaše staršie dieťatko môcť piť počas celého tehotenstva.

Materské mlieko sa netvorí počas tehotenstva s tým, že sa skladuje na to, aby ho po pôrode mohol novorodenec piť. Takže sa nestane to, že, ak v tehotenstve dojčíte, nebudete mať po pôrode dostatok mlieka pre novorodenca. Kolostrum sa tvorí priebežne počas tehotenstva a nie je potrebné sa obávať, že by ho staršie dieťa tým, že sa v tehotenstve dojčí, „vypilo“. Naopak dojčenie je aj pre vaše staršie dieťatko naďalej mimoriadne dôležité a je dôležité v dojčení pokračovať – k tejto téme si môžete prečítať tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/

Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok kolostra, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité aj pre ostatné mamičky v rámci prevencie problémov s dojčením. Preto, aby novorodenec dostal dostatok kolostra po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku.

Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Zaujímavé môžu byť pre Vás aj tieto skúsenosti matiek s tandemovým dojčením:

Skúsenosti mamičiek s tandemovým dojčením

K téme dojčenia počas tehotenstva vám ponúkame ešte tento článok, v ktorom nájdete odpovede na mnohé iné mýty a nesprávne predstavy, s ktorými sa ženy dojčiace počas tehotenstva často stretávajú:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/tehotenstvo/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie pocas 2.tehotenstva