Tehotenstvo a dojčenie

Eva    18.03.2021, 09:00

Dobrý deň. Mám 20 mesačné dieťa ktoré je dojčené na požiadanie. Nemali sme s dojčením nikdy problém. Už 8 mesiacov sa snažíme o ďalšie dieťa. Menštruacia sa mi vrátila po 13 mesiacoch od pôrodu a je pravidelná. Predtým sa nám to podarilo na prvý krát. Každý mi radí prestať dojčiť. Veľa som čítala o tom, že dojčenie nieje prekážkou keď chce žena otehotnieť. Ale ja dojčim naozaj veľmi veľa. Pomohlo by keby som ubrala z intenzity dojcenia? Napriklad, dojcit iba pred spankom na obed a večer? Viem, že telo samo vie kedy je pripravené na dalsie tehotenstvo, ale ja uz som pripravená až až. Nie som vyčerpaná, ani vystresovaná. Sex máme pravidelne každé 2 dni, uživame si to, nieje to "nasilu". Naozaj neviem čo robiť. Ďakujem za každú radu.

Milá Eva,

z vašej otázky je zrejmé, že ste si preštudovali viaceré odkazy z našich stránok a vysvetlenia, ako je napríklad toto:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8191

Nemyslíme si, že by situáciu riešilo obmedzovanie dojčenia. Ako si môžete prečítať v predošlom odkaze, z hormonálneho hľadiska už dojčenie plodnosť neovplyvňuje a to, čo môže plodnosť ovplyvňovať negatívne je náročnosť starostlivosti o dieťatko, ktorú môže ženské telo vnímať ako záťaž, stres. A z tohto pohľadu sa váš život nezjednoduší, ak budete obmedzovať dojčenie, pretože stratíte nástroj pre jednoduchú starostlivosť o dieťatko a budete musieť jeho potreby napĺňať iným spôsobom, čo bude zo začiatku náročnejšie.

Odporúčame vám začať už teraz sledovať svoje znaky plodnosti na zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vaším telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk). 

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tehotenstvo a dojčenie