11 mesačné bábätko nenarástlo

Katarína    18.03.2021, 09:19

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na váš názor. Malý mi od deväť do 11mesiacov nic nenarástlo málo pribral. Je plne dojčený od siedmeho sme začali príkrmi ale skôr len ochutnáva nezje veľa . Mali sme koronu a bol mesiac stále chorý či je to aj tým spôsobené. Ďakujem

Milá Katarína,

rast a priberanie bábätiek sa sleduje práve z toho dôvodu, že vypovedá o:

  • dostatočnom príjme potravy a živín
  • zdraví bábätka

Je preto pochopiteľné, že ak je bábätko choré, môže sa jeho rast a priberanie zastaviť a v takom prípade nie je dôvod na obavy, je to normálna reakcia tela na to, že míňalo energiu na boj s ochorením. V takom prípade sa stačí zamerať na dostatočné dojčenie, ponúkať dieťatku, aby sa dojčilo, bolo v kontakte s vami a vylúčiť faktory, ktoré môžu tvorbu mlieka znižovať:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Nie je však možné vylúčiť ani to, že tento stav je ukazovateľom toho, že bábätko prestáva získavať pri dojčení dostatok mlieka. V takom prípade má zmysel zvýšiť tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

a urobiť kroky pre to, aby sa dieťatko častejšie dojčilo:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Či je toto skutočne váš prípad a či skutočne je potrebné urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka, sa poraďte v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by bábätko naozaj potrebovalo zvýšiť kalorický príjem, má tiež zmysel v rámci ponúkania jedla sa zamerať na kalorické potraviny, tak ako to popisujeme v závere tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Odporúčame vám túto situáciu riešiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby ste získali na mieru šité odporúčania podľa toho, ako sa vaša situácia vyvíja.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 11 mesačné bábätko nenarástlo