Dojčenie a lieky

Mirka    21.03.2021, 17:02

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem dojčiť. 5 rokov beriem lieky na epilepsiu Medotrigín (Lamotrigín). Po rozhovore s gynekológom, ten mi dojčenie neodporúča, pretože lieky sa dostanú do mlieka a môžu bábätku uškodiť. Vraj môže dostať nejaké kožné alergie, alebo bude citlivé na choroby. Po rozhovore s neurológom, ten mi povedal, že v dojčení nevidí problém. Tabletky sa síce dostávajú do mlieka ale podľa neho je to také mininálne mňožstvo, ktoré nemôže dieťatu uškodiť. Po preštudovaní rôznych článkov som sa niekde dozvedala, že dojčiť, potom nie a v jednom rozhovore/diskusí som sa dočítala, že je vhodné dojčiť a pomaly odstavovať dieťa od mlieka, keď sa začne prikrmovať. Na koho radu teraz dať, gynekológa alebo nekrológa? ďakujem za odpoveď

Milá Mirka,

pre vašu situáciu je pre vaše zdravie a najmä pre zdravie bábätka bezpečnejšie po pôrode dojčiť popri užívaní potrebných liekov. Odporúčania, ktoré ste dostali, odrážajú to, ako spoločnosť vníma dojčenie. Dojčenie má len slovnú podporu a aj to len do času, kým sa nedeje niečo v živote matky alebo dieťaťa. Tento liek mnohé ženy užívajú počas tehotenstva - teda v čase, keď je vyvíjajúce sa bábätko mimoriadne citlivé na negatívne vplyvy. A napriek tomu, že po narodení bábätka sa v materskom mlieku budú nachádzať stopové, zanedbateľné množstvá, sa zvažuje dojčenie? Počas dojčenia sa matkám často odporúča prestať dojčiť z dôvodu užívania liekov hlavne preto, že sa nedoceňuje význam dojčenia, a automaticky sa predpokladá, že je lepšie nedojčiť, ak má matka užívať lieky - a to nie je pravda. Alebo sa žene „povolí“ dojčiť určitú dobu, ktorú ľudia považujú za dôležité dojčiť (vo vašom prípade ste sa dozvedeli o 6 mesiacoch). Tak, ako bolo dobré, aby ste sa počas tehotenstva liečili, tak je dôležité, aby ste pokračovali v dojčení popri užívaní liekov. Nie je jediný dôvod, aby ste pri užívaní Lamotriginu nedojčili. Pokračovať v dojčení je dôležité z hľadiska zdravia vášho bábätka ako aj vášho vlastného zdravia.

Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a lieky