Dojčenie po celkovej anestézii

Simona    22.03.2021, 17:34

Dobrý deň, Som po kyretáži 6 týždňov po porode a potrebovala by som sa opýtať , že po akom case po celkovej anestézii možem dojčiť svoje dieťatko. Anesteziológ pred zákrokom mi povedal ,že minimálne 12 ale najlepšie 24h po zákroku pretože lieky ,ktoré mi dávali popri zákroku- (opiá) sa vylučujú do materského mlieka . Ďakujem

Milá Simona,

nie je opodstatnené čakať ani minútu. Samotná celková anestéza, ani iné lieky, ktoré sa bežne po operácii podávajú (lieky proti vracaniu, proti bolesti či antibiotiká), nepredstavujú pre dojčenie problém a nie je kvôli nim potrebné prerušovať dojčenie (nehovoriac o tom, že prerušenie dojčenia pre niektoré bábätká tohto veku reálne znamená, že začnú prsník odmietať a mnohé sa už k dojčeniu nevrátia vôbec). Vzhľadom na riziká predčasného odstavenia pre dieťa a aj pre vás ako matku, je bezpečnejšie pokračovať v dojčení až do času samotnej operácie a pokračovať v dojčení môžete hneď po tom, čo sa zobudíte po operácii a budete sa na dojčenie cítiť. Účinok anestézy odznieva veľmi rýchlo (preto sa človek prebudí) a navyše sa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu. Bez obáv dojčite, dojčenie je pre vaše dieťa naďalej veľmi dôležité.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie po celkovej anestézii