Môže mať bábätko problém s mojim materským mliekom?

Erika    24.03.2021, 20:41

Dobrý deň prajem. Dcérka má 6 týždňov. Bola kojená, no už 3tí deň jej podávame UM. Pri kojení začala byť nekľudná, púšťala bradavku, cca po 0,5-1 minúte sme ju museli dvihnúť na odgrgnutie a papala opäť. Niekedy ani nechcela papať odo mňa, len stále plakala, púšťala prsník. Čo sa týka stravy, nejedla som nič čo by jej uškodilo. Polohy som skúšala aj futbalovú, aj normálnu či poležiačky. Pila som čaje na tvorbu mlieka, Matyšáka a dosť veľa. Mlieko mám dosť, vždy jej až striekalo do pusy a videla som keď ťahala, ako preligá a bolo to aj počuť keď papala. No deň za dnom sa to zhoršovalo, nezaberalo ani prikladať a kŕmiť každé 2 hodinky (niekedy aj 1,5hod). Nezaberalo držať ju polhodinu na grgnutie. Po mojom mliečku mala ako keby kŕče, veľmi plakala, skúšala som odsávať a kŕmila som ju z fľašky s mojim mliekom no po papani bol aj tak plač. Na gastro jej nezistili reflux (ale zevraj tam môže byť len ho nevidela) no prvá dcérka mala tichý reflux a taktiež bola kojená krátko, do 2 mesiacov pretože pri mne plakala a veľmi sa trápila. Je možné, že naozaj moje mlieko je pre ňu “ťažké”? Alebo niečo podobné? Prosím Vás o odpoveď, ďakujem.

Milá Erika,

to, čo ste zažívali, nie je spôsobené tým, že by vášmu bábätku materské mlieko „nechutilo“ alebo bolo nevhodného zloženia. Materské mlieko sa vždy tvorí na mieru šité potrebám bábätka. Chuť materského mlieka sa neustále mení a bábätko si na tieto rôzne chute zvyká ešte v tehotenstve, kedy plodová voda chutí rôzne podľa toho, čo matka skonzumovala. Ak sa posudzuje to, či bábätku mlieko chutí alebo nechutí podľa jeho prejavov správania, potom by bolo potrebné vyhodnotiť, čo presne sa deje, pretože dojčené deti a deti pijúce materské mlieko sa správajú inak a je možné, že hodnotenie spokojnosti vyplýva z toho, ako sa bábätko správa. Bábätká, ktoré sa dojčia alebo pijú materské mlieko, môžu chcieť viac pozornosti, možno môže vaše bábätko potrebovať byť uspávané alebo by ste potrebovali využívať viac nástrojov na to, aby zostalo spinkať dlhšie, alebo aby bábätko zaspalo vo vhodnom čase preňho. Nehovoriac o tom, že prejavy správania, ktoré opisujete, vo svojej otázke, kedy sa bábätko pri dojčení púšťalo prsníka, bolo nepokojné, museli ste ho stále dvíhať a odgrgávať, popisuje mnoho žien a pri pozorovaní dojčenia sa ukáže, že táto reakcia súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Preto vám odporúčame skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v tejto situácii existujú kroky, ako naspäť bábätko dojčiť a po návrate k dojčeniu, ako zlepšiť to, čo vás trápilo pri dojčení doposiaľ. Odporúčame vám v tejto situácii čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Ak by sa bábätko neprisávalo, začnite si odsávať alebo odstrekovať mlieko – aspoň 8x denne 20 minút, z toho aspoň raz v noci.

Potrebujete výrazne zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami, ktoré vám odporučí poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Ak by sa bábätko bolo ochotné prisávať, bude potrebné teraz ho dokrmovať na prsníku. Tu je návod, ako sa pri tom vyhnúť použitiu fľaše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

5) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Môže mať bábätko problém s mojim materským mliekom?