Nedostatečná laktace přes den

Anya    29.03.2021, 16:05

Dobrý den, Mám holčičku, 5 týdnů, bohužel od porodu bojujeme s kojením, prosím proto o radu. Kvůli komplikacím jsem malou viděla až několik hodin po porodu, hned jsme přisáli a zkoušeli kojit, ale třetí den v porodnici a stále nepřibírala. (Skin to skin nedovolili) Kojila jsem každé 2-3h, jak si malá řekla, a klidně půl hodiny - hodinu. Třetí den jsme zjistili, že malá za hodinu kojení z obou prsou vypila méně než 5ml... V nemocnici hned začali dokrmovat lahvičkou s tím, že mi to dítě umře hlady pokud se nebude dokrmovat. Použili přímo toto spojení. Hrozně jsem chtěla kojit a psychicky jsem se sesypala, kojili jsme dál každé 3 hodiny a po kojení dokrmovali. Pátý den se nám podařilo nakojit 15ml. Pak nás pustili domů. Měla jsem za to, že jsem selhala jako matka, když ani nedokážu nakrmit své dítě.. Pořád to tak cítím... Nevím co s tím, proto se obracím na vás...  Nyní máme 5 týdnů a stále s tím bojujeme. Malou nebudím na kojení, většinou přes den se budí každé 2-3h, tak kojíme, v noci cca po 3-4h.  Když na kojení vzbudím, začne se vztekat a nevypije nic. Bohužel po kojení stále dokrmujeme (30-60ml).  Piji denně 5-6l (3 různé kojící čaje, melta, voda), před kojením se snažím nahřívat prsa, rozmasírovat je. Beru pískavici, benedikt lékařský a fenykl. Kojíme tak dlouho, jak chce, 20-60min, ale většinou kolem 40min. Vážíme před a po každém kojení, mám strach, že by nevypila dost. Jednou denně se vzteká kvůli prdíkům, to pak saje 5-10min a vypije 20-30ml. Pak už nechce. Přes noc a po ránu nakojíme 60-80, už se nám párkrát povedlo i 90-100. Přes den potom kojíme každé 2-3h a to nakojíme 40-50..  Vím, že dokrmování lahvičkou není ideální, i přes to, že máme lahvičku, která by měla být možná v kombinaci s kojením.. Pokud budeme muset pokračovat s dokrmem, začneme používat něco jiného.. Z prsou odstříkávám po každém kojení a cca do hodiny, mám strach po delší době, že se mi malá vzbudí a já kvůli odstříkávání nebudu mít skoro nic...   Technika kojení si myslím, že problém nebude, přisává se hezky, saje, prsa bolestivá nejsou.. Když jsem se dívala na videa, jak to má vypadat, opravdu nemyslím, že tam by byl problém... Snažíme se kojit skin to skin alespoň třikrát denně. Při kojení střídáme prsa cca po 5ti minutách... Když dáváme dokrm, většinou po vypití hrozně pláče, pak si ublinkne a je ji líp.. Odříhnout samozřejmě dáváme. Už si nevím rady, mám pocit, že ji po dokrmu bolí bříško, možná je to tou kombinací.. Zkoušeli jsme už 4 různé dokrmy.. U všech stejné. Děkuji předem

Milá Anya,

v tejto situácii sa dá urobiť mnoho pre to, aby ste dokázali rozlíšiť, či vaše bábätko na prsníku vypilo dostatok mlieka a aby ste mu pomohli získavať viac mlieka z prsníka. Dočasne je pravdepodobne potrebné pokračovať v dokrmovaní bábätka, ale existujú kroky, vďaka ktorým začne vaše bábätko získavať čoraz viac mlieka z prsníka a nebude potrebné ho časom dokrmovať vôbec.

Všetky kroky, ktoré by vám pomohli, vám odporúčame urobiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Kroky, ktoré urobíte s laktačnou poradkyňou vám pomôžu získať nad celou situáciou prehľad, budete chápať, na čo sa zamerať a budete sa môcť prestať obávať, či vaše bábätko získava dostatok mlieka. A budete môcť získať viac času, pretože budete môcť prestať robiť niektoré kroky, ktoré teraz situáciu nezlepšujú, ako je napríklad odgrgávanie bábätka (prečítajte si podrobné vysvetlenie tu: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/), nebudete musieť vážiť pred a po dojčení, odstriekavať po dojčení (vysvetlenie nájdete v ďalšom texte našich odporúčaní v tejto odpovedi). Rovnako nebudete musieť piť množstvo tekutín a masírovať prsníky pred dojčením.

Spoločne s laktačnou poradkyňou vám odporúčame urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka bábätku pomôžete pri správnom prisatí získať maximum mlieka z prsníka. Úprava prisatia (a polohy), spolu so stláčaním prsníka sú omnoho účinnejšie pre to, aby bábätko získalo čo najviac mlieka a tým pádom budete môcť prestať odstriekavať či odsávať mlieko po dojčení. Ak budete bábätko dojčiť v polohe, ktorá umožní bábätku správne prisatie a budete mu pomáhať pri dojčení stláčaním prsníka, nahradíte tak odsávanie či odstriekavanie po dojčení a získate po dojčení čas, ktorý môžete venovať zlepšovaniu dojčenia fyzickým kontaktom s bábätkom.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa môžete naučiť rozlíšiť pitie bábätka a túto oblasť detailne prejdete aj s laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte. Budete tak vedieť pozorovaním dojčenia posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Nebudete musieť vážiť pred a po dojčení, budete môcť bábätko prisávať k prsníku hneď, ako bude na dojčenie pripravené (čo zlepší jeho prisatie).

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Na dokrmovanie je dôležité nepoužívať fľašku. Žiadna fľaška bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník. Žiadna fľaška nepomáha pri dojčení. Žiaden cumlík na fľaši sa nepodobá bradavke a žiadna dierka na cumlíku neposkytuje podobný tok mlieka ako z bradavky. Žiadne satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše. 

Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je dôležité zvyšovať tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa porozprávajte o krokoch, ktoré pre zvýšenie tvorby mlieka robíte teraz a urobte prípadne úpravy, ak by bolo čo v tejto oblasti zlepšiť.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vďaka tomu, že nebudete musieť odstriekavať po dojčení, vážiť bábätko pred a po dojčení, bude jednoduchšie tráviť s bábätkom po dojčení čas vo fyzickom kontakte.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatečná laktace přes den