Kojení po plánovaném císařském řezu

Monika    31.03.2021, 12:35

Dobrý den, U první dcery jsme měla plánovaný císařský řez a s kojením jsme pak bojovaly 6 týdnů (kojení ukončeno velkým zánětem prsu, operací a následnou týdenní kapitalizací. Dcera byla dokrmována, protože nepřibírala a na jedno kojení vypila max 30ml. V červenci mě čeká druhý plánovaný císař. Dá se již před porodem nějak podpořit laktace? Užíváním čajů, bylin, nebo třeba i stimulaci elektrickou odsávačkou? Chtěla bych druhé dítě kojit a užívat si to, a ne bojovat o každý ml jako u první. Děkuji.

Milá Monika,

situácia s prvým dieťatkom sa pri druhom nemusí opakovať a významne vám môže pomôcť to, že sa zaujímate o kroky prevencie už teraz. Na dojčenie je možné pripraviť sa už v tehotenstve a je to jeden z krokov, ktoré zvyšujú šance, že dojčenie bude po pôrode jednoduché a bude pomáhať v starostlivosti o bábätko. Pri príprave na dojčenie je dôležité zamerať sa na kroky, ktoré dojčeniu pomáhajú. WHO zdôrazňuje, že medzi tieto kroky by nemali patriť opatrenia orientujúce sa na „vhodné“ alebo „nevhodné“ bradavky, pretože všetky bradavky aj prsníky sú vhodné pre dojčenie bez ohľadu na ich tvar či veľkosť. Bábätko sa prisáva k prsníku, tvar ani veľkosť bradavky nie sú dôležité. A bradavky sa navyše vyvíjajú najmä v prvom mesiaci po pôrode, menia sa dojčením. Už od 16. týždňa tehotenstva sa vám v prsníkoch tvorí materské mlieko a toto sa deje bez ohľadu na to, či pôrod skončí cisárskym rezom. Po cisárskom reze má matka mlieko pripravené v prsníkoch. To, prečo sa hovorí, že po cisárskom reze sa „spúšťa“ mlieko neskôr, je popisom toho, čo typicky po cisárskom reze nasleduje: oddelenie matky od bábätka, oddialenie prvého dojčenia a ďalšie dojčenia sa tiež dejú v určitých intervaloch, bez toho, aby bábätko získavalo dostatok mlieka. Toto spôsobuje, že tvorba mlieka nepostupuje tak, ako by mohla a mala postupovať. Prečítajte si k tejto otázke naše články o dojčení po cisárskom reze:

Poraďte sa o svojich možnostiach vopred, ešte pred pôrodom, osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Informujte sa vopred vo vašej pôrodnici, aké rutinné postupy v starostlivosti o matku a dieťa po cisárskom reze má personál tejto pôrodnice zavedené.

Ideálom je, ak dieťa po cisárskom reze priložia k prsníku a nechajú ho dojčiť sa v kontakte koža na kožu ešte na operačnej sále. Tu je napr. fotografia z takéhoto dojčenia v pôrodnici v Košiciach:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=442749319131236&set=pb.123305271075644.-2207520000.1368630749.&type=3&theater

Následne by mal dieťa prinášať personál matke na dojčenie podľa jeho potrieb. Personál takisto matke pomáha jej priložiť a pridržať dieťa v čase, keď matka ešte nie je schopná zaujať polohu, v ktorej môže dieťa pridŕžať alebo s ním manipulovať sama. Sú pôrodnice, kde vám môže so starostlivosťou o bábätko môže pomáhať manžel alebo iná osoba, ktorá sa starať sa o vaše bábätko - prebaľovať, uspávať, tíšiť ho a hlavne - prikladať vám ho k prsníkom v čase, kedy to ešte nebudete zvládať sama, kedykoľvek, keď bude vaše bábätko nespokojné. Je dobré ešte pred pôrodom zistiť čo najviac informácií o dojčení a krokoch, ktoré pomáhajú, aby sa začalo čo najlepšie, ideálne aj so sprevádzajúcou osobou.

Ďalšie tipy:

- je možné, že vo vašom prípade je vhodné preventívne zvyšovať tvorbu mlieka po pôrode užívaním senovky gréckej a benediktu lekárskeho

- ak by nebolo možné dieťa z akéhokoľvek dôvodu po pôrode dojčiť, začnite do hodiny po pôrode stimulovať tvorbu mlieka odstriekavaním alebo odsávaním minimálne každé 3 hodiny, na tento účel si môžete pripraviť skúmavku, do ktorej môžete mlieko zachytávať a neskôr ho môžete podať bábätku

- je vhodné, aby dojčenie po príchode z pôrodnice skontrolovala poradkyňa pri dojčení

Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok materského mlieka, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité aj pre ostatné matky v rámci prevencie problémov s dojčením. Každý tvar a typ bradavky je vhodný pre dojčenie, nie je potrebné bradavky akokoľvek pripravovať počas tehotenstva. "Vpáčené" alebo „ploché“ bradavky sú jednou z normálnych možností, ako môžu bradavky vyzerať. Aj pre toto Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že tehotným ženám sa nemajú kontrolovať bradavky, ich tvar alebo veľkosť totiž neznamená nič pre dojčenie (a ak niečo, tak problém najčastejšie spôsobujú príliš veľké bradavky, ktoré znemožňujú, aby sa bábätko prisalo dostatočne hlboko) a zdôrazňuje, že sa nemajú používať formovače bradaviek, či iné pomôcky.

Ak majú ženy problémy s dojčením a povie sa im, že je to kvôli tvaru alebo veľkosti bradaviek, najčastejšie sa stalo niekoľko vecí typických v takejto situácii:

a) matky často dostanú nesprávnu informáciu, že "s takýmito bradavkami nebudú dojčiť"

b) matky dostanú na „ploché" alebo „vpáčené“ bradavky klobúčiky

c) o dojčenie sa v skutočnosti ani nepokúsia, lebo dostanú informáciu, že to skrátka nepôjde

d) bábätko sa po pôrode neprisáva a toto sa nesprávne pripíše "nevhodným bradavkám na dojčenie"

e) bábätko dostane mlieko fľašou, lebo sa v prvých dňoch neprisáva

f) matke sa nedostane správna a zručná pomoc na to, aby sa bábätko prisalo

g) kombinácia všetkých spomínaných bodov alebo iných faktorov (ako napríklad separácie matky a dieťaťa, príliš naliatych prsníkov, prirastenej uzdičky pod jazykom,  apod.)

Preto, aby novorodenec dostal dostatok materského mlieka po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov, a okrem iného aj príbeh ženy s "vpáčenými" bradavkami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné, zvlášť, ak ste pri prvom dieťatku nedojčili. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie.

Nenechajte si nahovoriť, že máte „nedokonalé“ bradavky. V tejto situácii je o to dôležitejšie, aby bábätko nedostalo cumlík, fľašu a aby ste nepoužívali klobúčiky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/flasky/

Pokračujte v kontakte koža na kožu aj na oddelení šestonedelia, strávte takto s bábätkom čo najviac času. Dojčite ho vždy, keď o to prejaví záujem. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku a ak by sa bábätko problematicky prisávalo, poradkyňa vám hneď od začiatku môže pomôcť. Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a závisí od toho aj rovnomerné vyprázdňovanie prsníka pri dojčení. Takto sa preventívne zabraňuje hromadeniu mlieka v niektorej časti prsníka, čo je primárna príčina vzniku zablokovaných mliekovodov, zápalov prsníka, aj abscesu prsníka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Poradkyňa pri dojčení by mala skontrolovať podjazykovú a labiálne uzdičky bábätka, ktoré môžu spôsobovať zhoršené prisávanie bábätka a po ich uvoľnení sa bábätká prisávajú jednoduchšie.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení po plánovaném císařském řezu