Odstavenie

Nela    04.04.2021, 14:58

Dobrý deň, bohužiaľ zo zdravotných dôvodov musím 13mesacne dieťatko odstaviť, je potrebné nahrádzať mlieko umelým, alebo iným? Alebo stačí dostatočne pestrá strava - mliečne výrobky. Ďakujem s pozdravom Nela

Milá Nela,

podľa Svetovej zdravotníckej organizácie deti po 6 mesiaci nemajú dostávať umelé mlieko ani v prípade, že nie sú dojčené a dôraz kladie na pestrú a čerstvú stravu. Používanie umelého mlieka WHO po 6 mesiaci označuje za „škodlivé“ a „zbytočné“ a upozorňuje, že súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí.

Ponúkame vám tiež informácie, ktoré sme poskytli v tejto odpovedi z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8509

týkajúce sa odstavenia, zastavenia tvorby mlieka a tiež možnosti, ak by ste mali záujem, napísať nám na dojcenie@mamila.sk viac detailov k zdravotným dôvodom, ktoré riešite, pretože odporúčania, ktoré mnohé ženy dostanú, odrážajú nepodporu dojčenia a to, že sa dojčenie nepovažuje za natoľko dôležité, aby sa hľadali spôsoby, ako pokračovať v dojčení a riešiť zároveň svoje zdravotné problémy. Preštudujte si aj tento článok vysvetľujúci, prečo v skutočnosti pri drvivej väčšine liekov je bezpečnejšie pokračovať v dojčení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok