Tryskani mléka z jednoho prsu a problem s bradavkou

Vendula    07.04.2021, 11:14

Dobry den, Mám dvoumesicni miminko, moje třetí dítě,nikdy jsem neměla problém s kojením. Dudlík ani nic jiného nepoužíváme. Před otěhotněním jsem byla na ultrazvuku prsa, protože mi zajizdela/zajizdi bradavka, tam vše v pořádku(bradavky mam jinak normální, zadne vpacene nemam)Prso je nebolestive, ale vzdy z nej hrozne tryska mleko a maly se na nej moc nechce prisavat,nekdy se u nej vzteka a jde mu spatne přisát,vice tedy kojime z praveho dobreho.Dvorec je plný, tuhý nez mleko odtryska. Pripadne mi, ze to prso spatne "funguje". S pravym dobrym prsem vubec takovy problem nemám. Problém nastal teď, doteď pil úplně bez problémů z obou. Lze to nějak řešit? Nebo co to muze byt za problem? Moc dekuji

Milá Vendulo,

situáciu, ktorú popisujete, je potrebné zhodnotiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S takýmito situáciami sa stretávame pri poradenstvách veľmi často a naša rada sa vám môže zdať veľmi paradoxná. Správanie bábätiek, ktoré ženy popisujú a ktoré je podobné, ako správanie vášho bábätka tak, ako ho popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Často sa k znižovaniu tvorby mlieka pridávajú aj rôzne iné faktory, napr. vo vašom prípade môže byť faktorom opakované dojčenie z jedného prsníka.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva ženám, ktorých bábätká spočiatku vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Napriek tomu, že matka subjektívne naďalej môže pociťovať, že sa jej tvorí veľa mlieka, môže mať hrčky v prsníkoch, opuchnuté dvorce. Dôvodom tohto správania bábätka vysoko pravdepodobne je, že s vysokou tvorbou mlieka súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach – prisaje sa a po chvíli sa rozplače, saje si pästičku alebo palček, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Typické je, že medzi dojčeniami bábätko môže byť pomerne nespokojné a je náročné sa oňho starať, pretože dojčenie odmieta ale súčasne veľmi potrebuje a rôzne potreby, ktoré si nenaplní dojčením, je náročné uspokojiť inak, napr. potrebu zaspať na prsníku.

Je možné pozorovať takúto situáciu aj napriek tomu, že pri prvých dvoch deťoch ste nič také nepozorovali.

Je typické, že toto nespokojné správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typickým časom, kedy sa začne toto správanie bábätka prejavovať, je 3. mesiac života.

Nejde teda pravdepodobne o problém bábätka s tým, že máte nadmernú tvorbu mlieka. Uvedomte si, že niekoľko týždňov bábätko túto situáciu zvládalo a nemalo s nadmernou tvorbou mlieka problém. Príčina teda pravdepodobne nie je nadmerná tvorba mlieka, ale opak, mnohé situácie, ktoré sa z hľadiska laického pozorovania správania dieťaťa na prsníku zdajú, ako hnev na rýchly tok mlieka a prílišnú tvorbu mlieka, majú v skutočnosti aj iné možné vysvetlenie. Rozumieme, že mnohým ženám vzhľadom na to, čo popisujú (mnohé hovoria o tom, že bábätko sa na prsníku zadúša, kašle), sa vám teória o reakcii na znížený tok mlieka nebude zdať pravdivá, aj preto by bolo najlepšie, aby ste situáciu riešili osobne s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám môže priamo pri pozorovaní dojčenia toto lepšie vysvetliť.  Pri pozorovaní dojčenia je možné naučiť sa rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a vedieť posúdiť, nakoľko výdatne bábätko pri dojčení pije a toto vám umožní vidieť túto situáciu na základe skutočného pozorovania dojčenia.

V prípade, že s poradkyňou vyhodnotíte, že ide skutočne o reakciu na znížený tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Veľmi dôležitým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tryskani mléka z jednoho prsu a problem s bradavkou