Stafylokok aureus

Petra Bejčková    09.04.2021, 11:10

Po těle se mi dělají kožní záněty, potvrzený je Zlatý Stafilokok. Udělá se flek na kůži, hrozně to bolí a pod kůží zánět s hnisem, na chirurgii to musí říznout a vyčistit. Měla jsem to na předloktí, na čele, v tříslech, v podpaží... Vždy jedno místo a pak cca za 4-6 týdnů další. Teď mám minulý týden podpaží a teď tříslo a prs. Dnes mi byl řezán prs a lékař mi řekl, že s tímhle bych kojit neměla a mělo by se to přeléčit hloubkově, jinak že hrozí i hospitalizace a že by to mohl chytit i malý, když je kojený. Zároveň čekám na vytvoření autovakcíny avšak v současné době už beru 3 dny antibiotika. Bylo mi doporučeno přestat kojit a dát UM. Pere se to ve mě... Nevím, co s tím mám dělat.

Milá Petro,

táto situácia nepredstavuje dôvod pre ukončenie dojčenia. Vaše bábätko sa od momentu narodenia s touto baktériou stretávalo a stretáva. Ak ho prestanete dojčiť, neznamená to, že sa s touto baktériou prestane stretávať. Dojčenie nie je jediná činnosť, ktorá sprostredkúva fyzický kontakt matky s dieťaťom. Aj, ak by ste nedojčili, budete vo fyzickom kontakte s bábätkom. V materskom mlieku navyše bábätko získava protilátky aj proti tejto baktérii, čo mu pomáha, aby mu táto baktéria nespôsobovala problémy. Je dôležité, aby ste pokračovali v dojčení aj preto, aby ostalo bábätko zdravé a aj preto, že predčasné odstavenie prináša mnohé iné riziká pre zdravie dieťaťa a aj pre vaše zdravie. Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky. A lieky, ktoré deti z dôvodu následného ochorenia dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Môžete pokračovať v dojčení, aj keď máte teraz kožný zápal v oblasti prsníka. Môžete používať potrebné lieky, či už antibiotiká, alebo lieky proti bolesti, aj keby ste užívali viacero liekov súčasne, rovnako je možné, aby ste absolvovali aj ďalšiu liečbu, prípadne hospitalizáciu, ak by to bolo potrebné. Prečítajte si aj naše vysvetlenie týkajúce sa možnosti liečby počas dojčenia: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stafylokok aureus