Začali sme s prikrmami priskoro - mám prestať?

Maria    10.04.2021, 10:10

Dobrý deň, syn ma 5 mesiacov a 2 týždne a je (bol) výlučne dojčeny na požiadanie. Nemám žiadne bolesti prsníka. V poradni nám doktorka povedala, že už mame začať prikrmovať (klasika - mrkva, zemiak, cuketa, atd.). Syn dovtedy priberal primerane, mlieka mám dosť, keď jeme tak je vždy pri nás a pozerá sa ale úplne aktívne sa za jednom nenatahuje. Začali sme ale teda dávať jedlo, papa “pekne”, pár lyžičiek a potom sa ešte nadojci. Čítala som si asi všetky odpovede na vašej stránke a mám len jednu otázku - zdá sa, že sme začali s prikrmami priskoro. Mám prestať a začať až o niekoľko týždňov? Alebo už pokračovať a samozrejme nič nesilit? Dakujem pekne. Už som vás aj podporila, rada to urobím znovu :)

Milá Maria,

odporúčame vám hľadať odpoveď na túto otázku na základe sledovania reakcií vášho dieťatka. Jedávajte spolu s ním, môžete ho mať na kolenách pri tom, ako jete vy alebo iní členovia rodiny a nechajte bábätko, nech vás pozoruje. Ak prejaví záujem o to, čo jete, nechajte ho jedlo vyskúšať. Nemusí jesť čistú mrkvu, či cuketu alebo zemiak, pre podávanie jednozložkových jedál v určitom poradí ich „zavádzania“ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ide o prenášanie prístupov k nahrádzaniu umelej výživy za jedlo pri nedojčených deťoch. Dojčené deti sa môžu dojčiť až dovtedy, kým samy o jedlo neprejavia záujem (čo býva najčastejšie po 6 mesiaci, ale mnohé bábätká majú záujem o jedlo už skôr) a môžu jesť akékoľvek jedlo, ak budete dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti pri maličkých bábätkách, nedávajte bábätku šmykľavé guľaté jedlo (celé guľôčky hrozna, arašidové oriešky) prv, ako máte istotu, že ich dokážu bezpečne jesť. Dávajte bábätku možnosť skúšať jedlo kedykoľvek, keď má najväčší záujem a keď je na to najlepšia pohoda. Nie je podstatné presné časovanie, neexistuje najlepší čas. Najlepší čas je ten, keď je dieťatko spokojné a keď má chuť papať. Omnoho dôležitejšie než presné množstvo a druh zjedeného jedla je to, aby bábätku chutilo a aby malo z jedla radosť. V tomto bode nie je úlohou rodiča dostať do bábätka čo najväčšie množstvá jedla. Ak zje pár lyžičiek, je to v poriadku, ak má chuť zjesť viac, dajte mu viac. Dávajte mu toľko jedla, koľko chce. Podmienky okolo jedenia si vytvorte také, aké vám vyhovujú. Niektorí rodičia zisťujú, že ich bábätká jedia viac a lepšie, keď sú niečím zaujaté. Je tiež dobré, ak dieťatko často zoberiete so sebou k stolu, keď vy jete, a umožníte mu, aby sa natiahlo za tým jedlom, o ktoré má záujem a jedlo ho. Ak má chuť na chlebík, nechajte ho jesť chlebík. Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem. Ak je dieťa ochotné jesť jedlo z taniera, tak mu ho nie je potrebné mixovať, možno ho bude schopné jesť, ak nie, môžete mu ho rozpučiť vidličkou.

V tomto smere by vám pravdepodobne významne pomohlo vypočuť si našu komplexnú a pritom krátku prednášku presne na túto tému, ktorá vám prinesie úľavu, uvoľnenie, pretože stratíte obavy, že dáte bábätku niečo priskoro, či prineskoro, nejakú potravinu, ktorú ešte „nemalo jesť“ a podobne:

https://www.mamila.sk/sk/pre-poradkyne/oznamy-o-kurzoch/prikrmy/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Začali sme s prikrmami priskoro - mám prestať?