Hnis v zapalenom prsniku a dojcenie

Adriana    31.05.2021, 11:50

Dobry den, mam 3 tyzdnove babo ktore plne dojcim. Zapalil sa mi prsnik a kvoli zhorsujucemu stavu mi boli predpisane ATB. Na odporucanie lekara stale dojcim. Co ma vsak znepokojilo, ze ked som si odsala mlieko zo zapaleneho prsnika, nasla so mai na bradavke a na odsavacke zachytene take zrazeniny hnisu. V odsatom mlieku som ich nenasla. Mam aj napriek hnisu dojcit z tohto prsnika? Nemoze to babatku ublizit? Dakujem

Milá Adriana,

pokračujte v dojčení, materské mlieko môže mať rôznu konzistenciu, ale aj ak by skutočne boli kúsky, ktoré ste pozorovali, hnis, nepredstavuje to dôvod na obmedzenie či ukončenie dojčenia. Hnis v materskom mlieku nemôže bábätku ublížiť. V situácii so zápalom prsníka je kľúčovou súčasťou liečby pokračovať v dojčení.

Odporúčame vám skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste liečbu čo najviac zefektívnili. Pre rýchlejší ústup príznakov je totiž kľúčové rovnomerné vyprázdňovanie prsníka, čo zahŕňa zlepšenie prisatia bábätka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Zlepšením prisatia bábätka a ďalšími krokmi navyše začnete v spolupráci s laktačnou poradkyňou odstraňovať aj primárnu príčinu toho, prečo vznikol zápal prsníka. Toto je kľúčové pre to, aby sa podobná situácia neopakovala.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka zlepšeniu prisatia a stláčaniu prsníka budete môcť pomôcť bábätku získať čo najviac mlieka priamo z prsníka a budete tak môcť prestať odsávať. V tejto situácii odsávanie ničomu nepomáha, práve naopak, môže situáciu ešte viac zhoršiť.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Pre liečbu zápalu prsníka vám odporúčame nepoužívať „babské“ rady, ako sú rôzne obklady (tvaroh, zemiaky, kapusta, víno, slivky). Udržujte prsníky v teple (napríklad ležte v posteli so zakrytým hrudníkom). Súčasťou liečby by teraz mal byť aj odpočinok, poproste rodinu či známych o pomoc s domácnosťou a aj s bábätkom tak, aby ste ho mohli dojčiť, ale s inými povinnosťami, napríklad s prebalením bábätka, či s jeho nosením na uspatie vám mohli pomôcť iní ľudia.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hnis v zapalenom prsniku a dojcenie