Samoodstavenie alebo strajk?

Andrea    28.06.2021, 16:12

Dobry den, dcerka ma 14 mesiacov, je dojcena na poziadanie cez den, pri zaspavani a aj pri prebudeni v noci, doteraz bez tazkosti. momentalne som v cca 8tt tehotenstva a posledne 3 dni mi na orsniku zacala strajkovat. Posledne tyzdne jej postupnne vychadzaju zuby jeden za druhym, ale orsnik vzdy doteraz pomahal. Tieto dni vsak postupne odmietla cez den, pri zaspavani a v noci sa budi celkovo s placom, prsnik odmieta a niekedy ju ukludnujem v noci aj 2 hodiny kym zaspi. Celkovo cez den je aj pri niektorych situaciach nervoznejsia ale prisat sa odmieta. Myslite, ze ide o strajk a mam sa snazit nadalej ponujat prsnik? Alebo vplyvom tehotenstva a hormonov jej mlieko uz prestava chutit a odstavuje sa sama? Je nieco co mozem urobit abby sme to.zvladli lepsie? Dakujem za rady.

Milá Andrea,

dieťatko v tomto veku môže reagovať na zníženie tvorby mlieka nespokojnosťou pri dojčení, neochotou prisať sa, správaním, ktoré sa označuje ako štrajk, ktoré znamená, že dieťatko reaguje na znížený tok mlieka a odmieta dojčenie kvôli frustrácii z toku mlieka a súčasne by dojčenie ešte veľmi potrebovalo.

Za bežných okolností je dôležitou súčasťou zlepšenia situácie zvýšenie tvorby mlieka. Ale počas tehotenstva toto možné nie je, pretože tvorba mlieka je znížená vplyvom tehotenských hormónov.

Preto v tejto situácii má zmysel urobiť tieto kroky:

  1. Zintenzívnite kontakt s vašim bábätkom:
  • Buďte čo najviac s dieťaťom.
  • Noste dieťa v nosiči (šatka, nosič...).
  • Spite s ním spolu v posteli.
  • Umožnite mu kontakt koža na kožu.
  • Okúpte sa s ním.
  • Uspávajte ho v náručí (napríklad v nosiči), nie s cumlíkom alebo v kočíku.
  • Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
  • Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napríklad sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, pri hojdaní na fitlopte atď.
  • Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
  • Na dojčenie sa snažte vystihnúť  vhodné okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
  • Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.

2. Zamerajte sa na kalorické jedlá, aby ste vykryli to, že bábätko sa teraz odmieta dojčiť alebo v budúcnosti, ak sa prisaje, aby získavalo dostatok kalórií

O tom, na aké potraviny sa zamerať, aby bola strava bábätka naozaj kalorická, sa dočítate na konci tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

3. Ak sa aj teraz nejakú dobu vaše dieťatko bude odmietať prisávať, nie je vylúčené, že sa k dojčeniu vráti neskôr. Niektoré deti sa dokonca prestanú dojčiť počas tehotenstva, ale potom po pôrode sa k dojčeniu vrátia.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Samoodstavenie alebo strajk?