Miminko tahá bradavku a poplakává

Monika    19.07.2021, 17:43

Dobrý den, chci se prosím zeptat, co znamená, když se miminko v průběhu kojení občas odtahuje, poplakává a tahá bradavku, občas má nazelenalou stolici. A jak tomu předejít? Kdy se má miminko správně přebalovat? Před kojením či po? V porodnici poradili před, nicméně malý u toho vždy dost pláče, protože už má velký hlad a po kojení zase ublinkává. Mám 3 týdenního, plně kojeného chlapečka. Děkuji za odpověď. M.

Milá Monika,

tzv. „praženicová“ stolica nie je konečný cieľ dojčenia. Podstatné je, ako sa bábätko správa. Ak je spokojné, dobre priberá a dobre, výdatne sa dojčí, tak nie je potrebné robiť nič. Farba stolice samotná nie je dôležitá, ak je bábätko spokojné a dostatočne priberá.  Zelená stolica môže byť pre dojčené bábätko normálna, aj dlhodobo, aj keď je riedka/hustá, tmavozelená, hlienovitá. Zelená stolica neznamená, že sa „nedostáva k zadnému mlieku“, ani, že je to „hladová stolica“ alebo, že matka má „slabé mlieko“. Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé. Ak ho bábätká prijímajú dostatok, tak je pre ne v plnej miere postačujúce. Môžete si byť istá, že vaše mlieko samotné je v poriadku.
Ak bábätko nie je spokojné a nezískava dostatok materského mlieka, problém nie je farba stolice, ale dojčenie. Stolica v takom prípade len poukazuje na to, že sa s dojčením deje niečo, čo treba zlepšiť.  Riešenie spočíva v zlepšení dojčenia. Z vašej otázky nie je možné vylúčiť, či sa nedeje niečo s dojčením, pretože píšete o tom, že bábätko sa na konci dojčenia odťahuje, naťahuje bradavku a poplakáva. V tomto prípade je kľúčové vyhodnotenie výdatnosti dojčenia a správania bábätka s ohľadom na to, ako reaguje na tok mlieka. Ak má zelenú stolicu bábätko, ktoré dobre nepije a dobre nepriberá, problémom nie je zelená stolica, ale nedostatočné dojčenie a v takom prípade nie je riešením dokrmovanie, obzvlášť nie bez toho, aby sa v prvom rade podnikli kroky na zvýšenie tvorby mlieka a na to, aby bábätko začalo piť viac materského mlieka.

Odporúčame vám preto stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v prípade, že bábätko nezískava dostatok materského mlieka z prsníka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Spoločne s poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy sa bábätko hnevá pri dojčení.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Otázka, kedy prebaľovať bábätko, nemá jednoznačné a jednoduché riešenie. Najmä v prvých týždňoch po pôrode túto otázku rieši mnoho žien – dobrá správa je, že čoskoro väčšina matiek nájde spôsob, ako riešiť túto otázku tak, aby to vyhovovalo im, aj bábätkám, pretože sa to zjednoduší tým, že bábätko bude dlhšiu dobu hore a počas tejto doby ho budete neskôr lepšie stíhať prebaľovať.

Táto téma nemá jednoduchú odpoveď preto, že používanie plienok je z evolučného hľadiska pomerne nová vec a v minulosti matky reagovali na signály bábätka o potrebe cikať a kakať a nepotrebovali tak riešiť dilemu, ktorú spomínate aj vy – pred dojčením je bábätko pri prebaľovaní podráždené a často aj uplakané – po dojčení zase chce spinkať a prebaľovanie ho zobudí. Navyše – väčšina bábätiek kaká práve počas dojčenia, pretože príjem mlieka spúšťa gastrokolický reflex pre vylučovanie.

Skúste bábätko dojčiť hneď po prebudení zo spánku, aby neplakalo pri prebaľovaní preto, že je už hladné. A tiež nie je vhodné budiť ho na prebaľovanie po tom, čo na prsníku pri dojčení zaspalo.

Väčšina matiek túto situáciu rieši prebaľovaním počas dojčenia – napr. keď bábätko pustí jeden prsník, pred ponúknutím druhého ho matka prebalí. Napapané bábätká často grckajú počas manipulácie, ale toto sa dá dočasne zmierniť správnou manipuláciou – napríklad nedvíhať bábätku zadoček dohora pri podkladaním plienky, ale ho pregúliť na bok a potom ho znova vrátiť na chrbátik. Okrem toho grckanie ako také bábätku neškodí, práve naopak, môže byť pre jeho zdravie prospešné.

Je skupina matiek, ktoré nepoužívajú plienky – možno by tento spôsob starostlivosti o bábätko bol pre vás v tejto situácii jednoduchší. Prečítajte si viac o bezplienkovej komunikačnej metóde a navštívte podpornú skupinu dojčiacich matiek, v ktorej nájdete ženy, ktoré túto metódu využívajú:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminko tahá bradavku a poplakává