7 tyzden nastup menstruacie a pokles tvorby mlieka

Irena    19.08.2021, 14:43

Dobry den, moja dcerka ma 7 tyzdnov, minuly tyzden som dostala menstruaciu, tyzden predtym moja pediatricka kvoli pretrvavajucim vysokym hladinam bilirubinu v krvi mi nariadila aby som si denne odsavala mlieko ktore mam prevarit a podat malej. Robim to tak ze odsavam mliecko kym mala v noci spi a nieco sa mi stihne v prsiach aj nazbierat, takto odsajem cez noc cca 80-120ml. Kedze jej ho podam prevarene vecer po kupani tak mi je schopna prespat od 20-21:00 do 2-3:00 nasledne ju prebalim a nakojim a spi do 5-6:00. Avsak cez den je velmi nespokojna, placliva, prikladam ju casto, davam jej z oboch prsnikov ale po chvile saje naprazdno, odtahuje sa a znovu prisaje. Ked place a vezmem ju na ruky tak neustale hlada a chcela by sa prisat. Uz vyse tyzdna toto pretrvava. Cez den plac a v noci po vypiti davky mlieka spi. Cez den maximalne 15-30 minut. Uzivam uz par dni senovku aj benedikt. Pijem dostatok vody aj pocas kojenia. Denne vypijem 3l. Pijem hroznovu stavu. Neviem presne ako postupovat. Som uz velmi vycerpana a frustrovana z tejto dennej rutiny placu a dojcenia. Mam problem s chrbticou a nevladzem casto krat uz ju dvihnut na ruky a to este nema ani 2 mesiace. Nez sme zacali odsavat a prevarat mliecko tak sme kojili tak ze vecer po kupani okolo siedmej sa napila, zaspala okolo osmej a spala priblizne do jedenastej, potom okolo druhej a okolo piatej. Neviem ci aj ta menstruacia neznizila tvorbu mlieka. Dakujem vopred za radu ako postupovat.

Milá Irena,

v tejto situácii je zrejmé, že by bolo potrebné urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia a zvýšenie príjmu materského mlieka. Ak posledné dva týždne bábätko dostáva fľašu a odsaté materské mlieko, znižuje to tvorbu mlieka a mení spôsob, akým sa bábätko prisáva k prsníku a bábätko nemusí byť schopné získavať z prsníka dostatok mlieka. Na to bábätká typicky reagujú odťahovaním sa, opätovným pokusom o prisatie, hnevaním sa na prsníku. A niektoré ženy na zníženie tvorby mlieka za takýchto okolností reagujú tým, že dostanú naspäť menštruáciu. Menštruácia teda v tomto prípade neznižuje tvorbu mlieka, ale je prejavom toho, že sa s dojčením odohrali zmeny, ktoré viedli k zníženiu tvorby mlieka. Je prejavom toho, čo vidíte aj z hľadiska správania bábätka pri dojčení. V tejto situácii je možné urobiť kroky, ako zvýšiť tvorbu mlieka a pomôcť bábätku prisať sa dojčiť sa spokojne a získavať na prsníku viac mlieka. Odporúčame vám tieto kroky čo najskôr urobiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou by bolo v tejto situácii potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka pomôžete bábätku získať maximálne možné množstvo mlieka. Vyhodnoťte, ako vyzerá pitie bábätka a jeho správanie na prsníku, keď upravíte prisatie bábätka a budete mu pomáhať udržať dostatočný tok mlieka stláčaním prsníka. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Je možné, že vzhľadom na to, čo sa udialo v posledných týždňoch, uvidíte teraz s laktačnou poradkyňou, že aj pri úpravách, ktoré pomôžu bábätku získať viac mlieka, momentálne bábätko nebude pri dojčení získavať dostatok mlieka (a s tým súvisí jeho nespokojnosť pri dojčení). Je možné, že dočasne bude potrebné začať bábätko dokrmovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

S laktačnou poradkyňou sa porozprávajte o tom, či bylinky, ktoré spomínate, používate v dostatočnom dávkovaní. Pre zvýšenie tvorby mlieka nie je nutné, aby ste pili viac tekutín, než ste zvyknutá a než potrebujete. Pite iba toľko, aby ste sa cítili dostatočne hydratovaná a neboli ste smädná. Rovnako pitie hroznovej šťavy tvorbu mlieka významne neovplyvní.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Prestaňte si mlieko odsávať a prevárať ho. Pre takéto opatrenia neexistuje jediný vedecký dôkaz a fakt, že lekárka vám neodporúča žiadne iné kroky, naznačuje, že vaše bábätko je podľa jej zistení z iného hľadiska zdravé. A zdravé dojčené deti môžu byť viditeľne žlté aj 3 alebo viac mesiacov po pôrode. Toto nepredstavuje dôvod na žiadne zásahy, pretože takto zvýšená hladina bilirubínu je pre tieto deti normálna a neznamená žiadne zdravotné riziko. Odsávanie mlieka, jeho preváranie a následné podávanie, ktoré sa väčšinou udeje fľašou, naopak zdravotné riziká prináša, pretože ohrozuje dojčenie. Začnite teda teraz s bábätkom tráviť veľa času v intenzívnom fyzickom kontakte, noste ho, spite s ním spoločne a dajte mu možnosť dojčiť sa vždy, keď o dojčenie prejaví záujem. Pomôžte mu pri dojčení pri správnom prisatí získať maximum mlieka stláčaním prsníka a keď už bábätko nebude piť aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník. Na základe vyhodnotenia dojčenia s laktačnou poradkyňou sa poraďte, či v tejto situácii je potrebné bábätko aj dokrmovať a ak áno, kedy tak počas dojčenia urobiť. 



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 7 tyzden nastup menstruacie a pokles tvorby mlieka