Kojení a léky po IVF
Otázka
Dobrý den, dcera má 26m a stále ji kojím, i když již málo, před spaním odpoledne, večer a ráno (příp, když se vzbudí v noci). Již několik měsíců se chystám na KET, chceme jí pořídit sourozence, mám 45 let a už to nechceme odkládat, dle lékaře na klinice není možné užívat léky na přípravu pro KET a nadále kojit, dcera kojení má ráda a proto jsem odstavení odkládala. Teď jsem s odstavem chtěla začít a hledám informace, jak to udělat co nejlépe pro ni, narazila jsem na Vaše odpovědi, že léky, i pro IVF, nejsou překážkou kojení. Já jsem jich ale minule brala více, proto prosím o konzultaci - kys . listová, Prednison 5mg(1-0-0), estrofem 2m(1--1--1)agolutin injekce 1x denně - agolutin až těsně před KET, to samé, ale injekce už denně, potom po KET. Myslíte , že i v mém případě by bylo kojení ještě vhodné? zároveň můj gynekolog chce, abych šla na mamograf a tam mi nechtějí udělat vyšetření, až 3 mes po ukončení kojení. A co kojení, když by se KET podařilo je to vhodné? děkuji, případně prosím o informace k odstavení, příspěvek pošlu, děkuji za Vaši práci
Odpoveď
Milá Veronika,
ďakujeme za vašu podporu, vďaka ktorej môžeme pomáhať ďalším ženám a ich bábätkám spoločne. Dojčiacim ženám sa kladú nezmyselné prekážky, ktoré poukazujú na to, ako veľmi málo je dojčenie cenené v našej spoločnosti. Mnohé obmedzenia, ktoré ženy zažívajú kvôli dojčeniu, nevyplývajú z vedeckých poznatkov či faktov, ale jednoducho z toho, že väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať matkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
Napríklad röntgenové vyšetrenie nepredstavuje z hľadiska dojčenia žiaden problém. Röntgenové žiarenie len prejde telom, nemá akým spôsobom poškodiť tekutiny, ako je materské mlieko a teda nijako neovplyvní materské mlieko ani vaše dieťatko. Môžete dojčiť do doby tesne pred röntgenom a potom hneď ako vyjdete z miestnosti s röntgenom, nie je potrebné mlieko odstriekavať a to ani v prípade, ak bola röntgenovaná oblasť hrudníka matky a bez ohľadu na dávku žiarenia. K tomuto existujú americké ako aj európske odporúčania radiólogov, ktoré toto potvrdzujú, skutočne nie je dôvod dojčenie prerušiť ani na chvíľu. A pre vyšetrenie prsníka nie je potrebné, aby žena 3 mesiace pred tým nedojčila.
Rovnako KET nepredstavuje dôvod na to, aby ste nedojčili, všetky lieky, ktoré spomínate, sa nebudú nachádzať v materskom mlieku vo vyšších množstvách, než sa tam tieto látky nachádzajú bežne a prirodzene. Hormóny, ktoré budete dostávať, dopĺňajú hormonálny stav a cieľom ich podávania je to, aby sa navodil stav podobný normálnemu menštruačnému cyklu. A ženy, ktoré majú menštruačný cyklus a dostatok hormónov počas cyklov dojčia. Ich dojčené dievčatká nekopírujú cyklus matky, napriek tomu, že pred ovuláciou má vysoké hladiny estrogénu (hormónu, ktorý sa nachádza v Estrofeme) a po ovulácii vysoké hladiny progesterónu (Agolutin). A je to preto, že rovnako ako pri kortikoidoch (Prednison), aj pri týchto hormónoch sa nezvyšuje hladina týchto látok v materskom mlieku na základe toho, čo má žena vo svojej krvi, či čo užíva navyše. A pokračovať v dojčení môžete aj po úspešnom otehotnení, aj v prípade, že bude potrebné pokračovať v liečbe na zvýšenie šancí pre donosenie bábätka. Prečítajte si aj tieto články:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tehotenstvo/
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tandemove/
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokNajčítanejšie články
- Je možné dojčiť adoptované dieťa?
- Alkohol, káva, fajčenie a dojčenie?
- Toto by vám o vašich bradavkách a prsníkoch nemal nik povedať
- Cmúľa si vaše bábätko prsty? Je cumlík lepší?
- Kedy dať bábätku cumlík?
- Môžem dojčiť, keď mám Covid?
- Ako dlho má trvať dojčenie?
- Toto ste o dojčení dvojičiek nevedeli
- 14 zaujímavostí o materskom mlieku
- Čo sa stane, keď popri dojčení použijem fľašku?
- Hryzie ma pri dojčení - čo mám robiť?
- Keď má novorodenec hypoglykémiu
- Čo sa stane s dojčením, ak cvičím či chudnem?
- S ktorým príkrmom začať ako prvým?
- Vaše príbehy o dojčení - ako to prežívajú iné ženy?
- Tri situácie, v ktorých nepoužívať klobúčiky
- Čo je to materská starostlivosť klokankovaním?
- Ako vyriešiť koliku a plač
- Môžem v období dojčenia užívať lieky?
- Ako poznám, či mám dosť mlieka?
- Dojčenie v médiách
- Majú dojčiace ženy menštruáciu?
- Bábätko sa od pôrodu zatiaľ neprisáva - čo ďalej
- Tipy na únavu z nočného dojčenia
- Ako využívať nosenie pri dojčení?
- Odlúčenie od dieťaťa - čo teraz?
- Keď bábätko odmieta dojčenie - štrajk
- Ako vyzerá odstavenie od dojčenia?
- Je možné dojčiť predčasne narodené bábätká?
- Predpôrodná príprava komplet zdarma
- Priberá vaše bábätko málo alebo naopak veľa?
- Ako na príkrmy?
- Ako zavádzať príkrmy podľa WHO?
- Môže byť mlieka príliš veľa?
- Existuje rastový špurt?
- Toto ste o refluxe a grckaní nevedeli
- Aké opatrenia urobiť proti SIDS?
- Ako funguje spánok bábätiek?
- Návod na bezpčené spoločné spanie
- Čo znamená zelená stolica?
- 10 bodov pre kontakt koža na kožu po pôrode
- Ako má vyzerať strava dojčiacej matky?
- Dojčiť z jedného alebo striedať prsníky?
- Tandemové dojčenie - dojčenie staršieho a mladšieho dieťaťa
- Dojčenie počas tehotenstva
- Mám dávať dojčenému bábätku vodu?
- Ako pripravovať umelú výživu?
- Čo na dojčenie hovorí veda?
- Pozrite si videá o dojčení
- Funguje na lepší spánok bábätiek vyplakanie a spánkový tréning?
- Všetko, čo potrebujete vedieť o začiatkoch dojčenia
- Ako zastaviť tvorbu materského mlieka?
- Čo sa deje, keď sa používajú zavinovačky?
- Ako ovplyvňuje dojčenie zdravie matky?
- Koľko zložiek má materské mlieko?
- Spôsobuje dojčenie zubný kaz?
- Je možné zvýšiť tvorbu materského mlieka?
- Čo všetko sa počas dojčenie smie alebo nesmie?
Poradňa dojčenia
Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihu