Kojení a léky po IVF

Veronika    11.09.2021, 22:57

Dobrý den, dcera má 26m a stále ji kojím, i když již málo, před spaním odpoledne, večer a ráno (příp, když se vzbudí v noci). Již několik měsíců se chystám na KET, chceme jí pořídit sourozence, mám 45 let a už to nechceme odkládat, dle lékaře na klinice není možné užívat léky na přípravu pro KET a nadále kojit, dcera kojení má ráda a proto jsem odstavení odkládala. Teď jsem s odstavem chtěla začít a hledám informace, jak to udělat co nejlépe pro ni, narazila jsem na Vaše odpovědi, že léky, i pro IVF, nejsou překážkou kojení. Já jsem jich ale minule brala více, proto prosím o konzultaci - kys . listová, Prednison 5mg(1-0-0), estrofem 2m(1--1--1)agolutin injekce 1x denně - agolutin až těsně před KET, to samé, ale injekce už denně, potom po KET. Myslíte , že i v mém případě by bylo kojení ještě vhodné? zároveň můj gynekolog chce, abych šla na mamograf a tam mi nechtějí udělat vyšetření, až 3 mes po ukončení kojení. A co kojení, když by se KET podařilo je to vhodné? děkuji, případně prosím o informace k odstavení, příspěvek pošlu, děkuji za Vaši práci

Milá Veronika,

ďakujeme za vašu podporu, vďaka ktorej môžeme pomáhať ďalším ženám a ich bábätkám spoločne. Dojčiacim ženám sa kladú nezmyselné prekážky, ktoré poukazujú na to, ako veľmi málo je dojčenie cenené v našej spoločnosti. Mnohé obmedzenia, ktoré ženy zažívajú kvôli dojčeniu, nevyplývajú z vedeckých poznatkov či faktov, ale jednoducho z toho, že väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať matkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.

Napríklad röntgenové vyšetrenie nepredstavuje z hľadiska dojčenia žiaden problém. Röntgenové žiarenie len prejde telom, nemá akým spôsobom poškodiť tekutiny, ako je materské mlieko a teda nijako neovplyvní materské mlieko ani vaše dieťatko. Môžete dojčiť do doby tesne pred röntgenom a potom hneď ako vyjdete z miestnosti s röntgenom, nie je potrebné mlieko odstriekavať a to ani v prípade, ak bola röntgenovaná oblasť hrudníka matky a bez ohľadu na dávku žiarenia. K tomuto existujú americké ako aj európske odporúčania radiólogov, ktoré toto potvrdzujú, skutočne nie je dôvod dojčenie prerušiť ani na chvíľu. A pre vyšetrenie prsníka nie je potrebné, aby žena 3 mesiace pred tým nedojčila.

Rovnako KET nepredstavuje dôvod na to, aby ste nedojčili, všetky lieky, ktoré spomínate, sa nebudú nachádzať v materskom mlieku vo vyšších množstvách, než sa tam tieto látky nachádzajú bežne a prirodzene. Hormóny, ktoré budete dostávať, dopĺňajú hormonálny stav a cieľom ich podávania je to, aby sa navodil stav podobný normálnemu menštruačnému cyklu. A ženy, ktoré majú menštruačný cyklus a dostatok hormónov počas cyklov dojčia. Ich dojčené dievčatká nekopírujú cyklus matky, napriek tomu, že pred ovuláciou má vysoké hladiny estrogénu (hormónu, ktorý sa nachádza v Estrofeme) a po ovulácii vysoké hladiny progesterónu (Agolutin). A je to preto, že rovnako ako pri kortikoidoch (Prednison), aj pri týchto hormónoch sa nezvyšuje hladina týchto látok v materskom mlieku na základe toho, čo má žena vo svojej krvi, či čo užíva navyše. A pokračovať v dojčení môžete aj po úspešnom otehotnení, aj v prípade, že bude potrebné pokračovať v liečbe na zvýšenie šancí pre donosenie bábätka. Prečítajte si aj tieto články:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tehotenstvo/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tandemove/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6819



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení a léky po IVF