Mam si odsat mlieko, ked mam prsniky naliate?

Lucia    03.10.2021, 09:25

Dobry den, dietatko ma aktualne 9 dni, je plne dojcene. Dojcim na poziadanie, vzdy len z jedneho prsnika. Dojcila som casto a mlieko sa mi pekne rozbehlo. Tym ze som kojila casto, zrejme sa mi vela mlieka spustilo. Teraz zacal syncek pekne v noci spavat a v noci kojim len 2x. To znamena, ze napr.nakojim o 22h a potom az okolo 2.rano. V noci sa strasne potim a prsia ma strasne bolia az horia a mam ich tvrde ako kamen. Mala som aj zimnicu... takze zlvastne. Samozrejme aj ked sa prisaje na take prsia tak to strasne reze. Strasne sa bojim, aby som nemala zapal prsnikov(pri dcerke som mala a brala som ATB) Moja otazka je, ci by som si nemala trosku odsat mlieko s odsavackou ked ma to tak strasne boli. Ci uz len v noci, ked mam ten tlak alebo neviem. Viem, ze odsavacka moze spustit aj vacsiu tvorbu mlieka. Tak uz potom neviem :) Prosim o radu. Moc strucna som nebola :) Dakujem.

Milá Lucia,

pri pocite naliatych prsníkov a bolesti je určite vhodné odsať alebo odstriekať si mlieko do úľavy, aby ste sa cítili lepšie. Z hľadiska prevencie vzniku zápalu prsníka je dôležité urobiť iné kroky, ktoré vám odporúčame urobiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto bude vo vašej situácii v spolupráci s laktačnou poradkyňou kľúčové:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa prsník vyprázdňuje rovnomerne z každej časti. Toto je v skutočnosti primárny bod prevencie vzniku zápalu prsníka – pretože zápal prsníka nevzniká preto, že sa matke tvorí veľa mlieka, ale preto, že sa v niektorej časti prsníka začne mlieko hromadiť, pretože sa neodoberá pri dojčení rovnako, ako z ostatných častí prsníka. Správne prisatie pomáha, aby sa pri dojčení toto nedialo. A správne prisatie súčasne nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Ak pociťujete bolesti, aké opisujete, je zrejmé, že úprava prisatia je v tomto prípade veľmi dôležitá. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pri vysokej tvorbe mlieka je kľúčové, aby bábätko bolo správne prisaté, aby ste mu pomohli tento prsník „dopiť“ stláčaním prsníka a aby ste potom bábätku ponúkli aj druhý prsník. Dojčenie vždy len z jedného prsníka spôsobuje, že v druhom prsníku sa hromadí veľa mlieka a pri ďalšom dojčení môže byť náročné vyprázdniť rovnomerne všetky časti prsníka. Toto je takisto rizikový faktor pre vznik zápalu prsníka. Preto nechajte bábätko nadojčiť sa na jednom prsníku, pomôžte mu stláčaním prsníka a keď už nepije aj napriek stláčaniu, ponúknite mu aj druhý prsník.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Cumlík a iné prostriedky (aj zavinovačka), ktoré by predlžovali spánok bábätka, intervaly medzi dojčeniami, zvlášť pri vysokej tvorbe mlieka spôsobujú, že bábätko sa nebude prisávať po zobudení správne, nemusí vyprázdňovať prsník rovnomerne a toto je znova rizikový faktor pre vznik zápalu prsníka a tiež pre to, že následne ženu bolia bradavky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt – bude napomáhať tomu, aby dojčenia boli dostatočne časté a prsníky sa tým pádom rovnomerne a dostatočne často vyprázdňovali. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. V noci spite spoločne s bábätkom a ak sa napriek tomu nezobudí a vás budú bolieť prsníky, odsajte alebo odstriekajte si mlieko do úľavy.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Mam si odsat mlieko, ked mam prsniky naliate?