Odmietanie prsníka cez deň

Jozefína    14.10.2021, 16:35

Dcéra bude mať zajtra rok a pred dvoma dňami začala cez deň odmietať prsník. Najprv ma po prvých 2-3 potiahnutiach uhryzla, čo som samozrejme nečakala a reagovala som výkrikom, ktorý ju vyľakal a rozplakal. Aj keď sme to ďalej skúšali, vždy to skončilo rovnako. Uhryznutie-výkrik-plač. Viac sa mi už v ten deň nepodarilo ju priložiť. Po ťažkom uspaní na rukách, keďže bola zvyknutá zaspávať na prsníku som ju preložila do postele a do rána sa prisala a nadojčila asi 4-5x. Na ďalší deň som to znova vyskúšala, ale buď ma uhryzla alebo sa odvracala a prsník nechcela ani vidieť. V noci sa mi podarilo ju uspať na prsníku po tom, ako som ju najprv asi hodinu nosila na rukách. Myslíte, že ide o odstavenie? Dúfala som, že sa mi podarí ju dojčiť dlhšie :-(

Milá Jozefína,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk. Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta. Uhryznutie s následným zľaknutím sa (hoci je pochopiteľné, že nie je jednoduché ostať pokojná po uhryznutí pri dojčení) býva niekedy príčinou takéhoto správania a bábätká v tejto situácii potrebujú veľa času a pozitívnych zážitkov pri prsníku, aby postupne zabudli.

V tejto situácii je dôležité byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Pri osobnej konzultácii by ste mohli spoločne vyhodnotiť, ako vyzerala situácia v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch a pokúsiť sa odhaliť príčinu, pre ktorú teraz bábätko dojčenie odmieta. Dobrá tvorba mlieka sa nestratí zo dňa na deň. Hryzenie pri dojčení nie vždy, ale niekedy súvisí so znižujúcou sa tvorbou mlieka. Najčastejšie ide o kombináciu faktorov, ktoré v minulosti spôsobovali postupné pomalé znižovanie tvorby mlieka a následné zľaknutie sa z vašej reakcie po uhryznutí mohlo byť pre bábätko poslednou kvapkou, po ktorej pohár pretiekol. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste mali preto vyhodnotiť, či uhryznutie nespôsobili faktory, ktoré už pred tým znižovali tvorbu mlieka, napríklad to, že by bábätko pilo z nádob, ktoré majú slamku, či sosáčik, či iné príčiny. Prečítajte si zatiaľ tento článok, možno v ňom nájdete niektoré faktory, ktoré budete vedieť identifikovať pre svoju situáciu:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Skontaktujte sa preto s poradkyňou pri dojčení, aby ste mohli odhaliť prípadné príčiny vzniku tejto situácie a medzičasom spoločne s poradkyňou môžete začať robiť kroky, ktoré pomôžu, aby sa dieťatko k dojčeniu vrátilo:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je vysoko pravdepodobné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dieťatko sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete dieťatku dávať do jedla či do hrnčeka na pitie, ak bábätko bude vaše mlieko odmietať piť, môžete ho darovať bábätku, ktoré nezískava dostatok mlieka. Ponúkajte bábätku dojčenie v polospánku, v noci.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie prsníka cez deň