Grckanie hnedého po dojčení

Ivana    17.10.2021, 14:48

Dobrý deň. Prosím Vás mám sa znepokojovať keď mi po dojčení dcérka vygrcká s mliekom aj také hnedé. Keďže ešte len rozbiehame druhý týždeň mliečko raz za deň max dvakrát dokrmujem Bebou Supreme. To jej dávali aj v nemocnici. Som po cisarskom a museli ju aj dokrmovať. A po návšteve detskej doktorky som podala malej na lyžičke trošku čierneho čajíku s cukrom vraj aby jej to vytiahlo bilirubín keďže ešte bola trošku žltá. To som asi urobila chybu. Ale to bol naozaj len glk a asi 2x som jej takto dala. Ďakujem veľmi pekne za radu. Ivana

Milá Ivana,

ak bábätko pije spolu s materským mliekom trochu krvi, toto samo od seba nepredstavuje problém pre jeho zdravie a bábätko môže pokračovať v pití takéhoto mlieka, je však dôležité odstrániť príčinu krvácania, ktorou najčastejšie bývajú poškodené bradavky alebo drobné cievky v prsníku. Najčastejšou príčinou takéhoto poškodenia je nesprávne prisatie bábätka pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.  Preto vám v tejto situácii odporúčame osobnú konzultáciu s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v takom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. A to nielen z hľadiska odstránenia krvácania, ale aj preto, aby ste mohli pomôcť bábätku získavať z prsníka viac mlieka a nemuseli tak dokrmovať.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Kroky pre zlepšenie pri satia bábätka a pre zvýšenie príjmu materského mlieka z prsníka by teda mali zahŕňať:

1) Pomôcť bábätku úpravou prisatia získavať viac mlieka a nepoškodzovať bradavky či tkanivo prsníka. Pozrite si aj fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Zvýšenie príjmu materského mlieka pomôže bábätku aj vylučovať bilirubín stolicou a toto je najlepší spôsob riešenia žltačky v tomto prípade. Podávať bábätku osladený čierny čaj sa nezakladá na žiadnych vedeckých odporúčaniach a ide o zbytočné opatrenie, ktoré znižuje množstvo materského mlieka, ktoré by bábätko mohlo získať z prsníka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Grckanie hnedého po dojčení