Kousání při kojení

Štěpánka    20.10.2021, 14:16

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, moje malá Eliška začala prí kojení strašně kousat. Začalo to před měsícem, bradavky jsem měla úplně do krve, každé kojení bylo pro mě trauma, kterému jsem se chtěla vyhnout, zkoušela jsem jinou polohu, zvyšovat hlas, důrazně říkat ne, ale nepomohlo....Nakonec jsem začala kojit přes klobouček..Kousla pak už jen občas, sice to neni tak komfortní, ale je to bez bolesti....Avšak posledních pár dní kouše i přes klobouček, bradavku tak silně stlači mezi dásně a ty 2 uby co má, že to začíná být zase nepříjemné. Byla bych ráda za radu, děkuji moc.

Milá Štěpánko,

v tejto situácii je kľúčové čo najskôr sa obrátiť na laktačnú poradkyňu osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Najčastejšou príčinou takéhoto hryzenia je samotný fakt, že má matka poškodené bradavky a navyše zníženie toku mlieka pri dojčení. Nepíšete, aký je vek vášho bábätka, ale ak má dva zúbky, predpokladáme, že ide o bábätko vo veku po pol roku. Spoločne s laktačnou poradkyňou by v takom prípade bolo kľúčové:

1. Začať intenzívne liečiť poškodené bradavky

Laktačná poradkyňa s vami prejde, aké možnosti liečby máte a v prípade, že už bradavky niečím ošetrujete, prejde s vami, aké prípravky používate. V praxi sa často stretávame s tým, že matka skúša jednu mastičku za druhou a jej stav sa len zhoršuje. Obzvlášť masti s obsahom lanolínu podľa štúdií predstavujú rizikový faktor pre zhoršenie kvasinkovej infekcie na prsníku s poranenými bradavkami.

2. Vyhodnotiť faktory, ktoré môžu spôsobovať poškodenie bradaviek a znižovanie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a odstrániť príčiny, ktoré identifikujete, zvýšiť tvorbu mlieka, ak je to potrebné:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Ďalšie kroky závisia od toho, aká je teraz vaša situácia, preto vám odporúčame čo najskôr sa obrátiť na laktačnú poradkyňu osobne.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kousání při kojení