Ako viem že dieťa saje ?

Kristína    28.10.2021, 17:03

Dobrý deň , mám týždňovú dcérku ktorú kojím . Lenže aj keď ju mám na prsníku aj pol hodinu , ona má stále málo . Mlieko pritom mám . Ako zistím že dieťa mlieko naozaj saje mlieko ? Tlak na prsníku cítim , ale neviem rozoznať že či to má len ako dudel , alebo naozaj to mliečko pije . Ďakujem Vám za odpoveď .

Milá Kristína,

to, že bábätko skutočne pije (saje) mlieko z prsníka, je možné poznať pozorovaním prehĺtania pod bradičkou bábätka - takzvaná "pauza v brade". Toto si môžete pozrieť napríklad na týchto našich videách dojčenia:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#T

Viac takýchto videí nájdete tu:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na základe "pauzy v brade" je možné posúdiť, či bábätko celkovo vypije dostatok materského mlieka, a toto vám vie ukázať laktačná poradkyňa MAMILY, ktorá môže prísť za vami domov a vysvetliť vám, ako počas dojčenia vášho bábätka spoznáte, či vaše bábätko:

  • pije mlieko z prsníka a či ho vypije dosť
  • má správne prisatie na prsníku
  • treba presunúť z jedného prsníka na druhý, aby získavalo viac mlieka
  • je dostatočne nadojčené a kedy potrebuje zaspať a ako mu pomôcť, aby neplakalo.

Počas návštevy laktačnej poradkyne MAMILY sa tiež môžete naučiť toto:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko prípadne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné a nechajte ho vypiť také množstvo mlieka, aké bábätko samo bude chcieť vypiť. Keď sa bábätko výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Keď sa začne precitať, znova ho nadojčite. Neobmedzujte dojčenie na určité intervaly medzi dojčeniami, nechajte bábätko, nech si vytvorí svoje intervaly vďaka tomu, že kontaktom s vami bude mať regulovaný príjem mlieka aj spánkové cykly.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako viem že dieťa saje ?