Neohrnutá horná pera

Eva    23.11.2021, 15:11

Zdravím, kojím mesačné bábätko, ale keďže mám stále málo mlieka musím ho dokrmovať UMom (skrz cievku). Niekedy je prisatie ok, inokedy sa trápime, ale čoraz častejšie pozorujem, hornú peru má ohrnutú smerom k prsníku, nie von. A teda to prisatie nie je správne. Môže to spôsobovať prirastena uzdička? Alebo je to vec zlej techniky prisatia?

Milá Eva,

prirastená horná perová uzdička môže byť jedným z dôvodov, pre ktoré bábätko nie je schopné vyhrnúť peru alebo ju udržať vyhrnutú a toto môže spôsobovať bolesti pri dojčení ako aj znižovať schopnosť bábätka získavať dostatok mlieka z prsníka. A v prípade, že bábätko má prirastenú hornú perovú uzdičku, je pomerne pravdepodobné, že má prirastenú aj spodnú, podjazykovú uzdičku. Toto môžete vyhodnotiť spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou vám odporúčame sa skontaktovať aj preto, že aj v prípade, že by bábätko malo prirastené uzdičky, riešením situáciu nie je len ich uvoľnenie, vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. A rovnako v prípade, že bábätko dokrmujte, stojí za to urobiť ďalšie kroky, ktoré mu pomôžu získať viac mlieka pri dojčení:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež to, ako bude fungovať dokrmovanie laktačnou pomôckou (cievkou) pri dojčení – pri nesprávne prisatom bábätku je dokrmovanie laktačnou pomôckou menej efektívne a je náročnejšie. Prisatie môžu ovplyvňovať uzdičky bábätka a toto by ste mali vyhodnotiť s laktačnou poradkyňou.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pokračujte v dokrmovaní laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

a urobte s laktačnou poradkyňou kroky k tomu, aby bolo možné dokrmovanie časom odstrániť, pretože bábätko začne získavať dostatok mlieka priamo pri dojčení.

3) Jedným z krokov pre zvyšovanie príjmu mlieka zo strany bábätka je aj zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Neohrnutá horná pera