Vela spinka,malo pije

Ľudka    24.11.2021, 09:28

Dobry den, dcera ma 9 dni, zatial nam to dojcenie ako tak islo (aj ked tych plienok nacuranych bolo asi tak max 5 denne, stolicu ma vynimocne) mala k nam prist poradkyna , kvoli spravnemu prisatiu, kedze s tym bol problem aj pri predoslych detoch,avsak situacia sa skomplikovala s tym, ze som pozit.na covid,tak nie je mozne sa stretnut.A vcera mala prespala skoro cely den, jedla malo a rovnako spala aj celu noc...snazim sa v spanku jej ponuknut prsnik ale bez sance.Uz vcera som si vsimla pokles tvorby mlieka,lebo vecer sa velmi jedovala na prsniku, nevedela ho ani chytit, prsia su uplne makke,vobec sa nenalievaju.Vobec neviem co mam robit, ci ju dokrmit um,aby nebola dehydrovana,alebo ako to riesit. Nechcem prist o mlieko ☹ Dakujem

Milá Ľudka,

v tejto situácii potrebujete okamžitú pomoc. Odporúčame vám hneď sa telefonicky skontaktovať s niektorou z našich laktačných poradkýň, aby ste sa mohli stretnúť aspoň online formou alebo situáciu konzultovať telefonicky, kým bude možné sa stretávať osobne.

Bábätko v tomto veku by malo cikať číry až žltkastý moč a malo by mať 3 – 4 veľké stolice denne. To, čo popisujete, naznačuje, že už predošlé dni bábätko nezískavalo dostatok mlieka. Ak bábätko teraz ostalo spavé a odmieta sa prisať, je akútne urobiť kroky pre nakŕmenie bábätka. Tieto kroky by ste mali urobiť po online alebo telefonickej konzultácii s laktačnou poradkyňou.

Ak by sa bábätko bolo ochotné prisať, spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Existujú kroky, ako pomôcť bábätku, ktoré sa je ochotné prisať, aby získavalo na prsníku viac mlieka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ak by sa bábätko nebolo ochotné prisávať, je  dôležité, aby ste si vy začali odstriekavať alebo odsávať mlieko a toto mlieko bábätku podávali pohárikom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

a spoločne s laktačnou poradkyňu urobili ďalšie kroky pre to, aby sa bábätko začalo prisávať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/neprisava-sa/

3) V tejto situácii je kľúčové čo najskôr zvýšiť tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vela spinka,malo pije