Bolesti briska novorozence

Tereza    26.11.2021, 12:38

Dobry den, ctyrtydenni miminko plne kojene temer nespi, casto place, rudne a krouti se, ma stolici po kazdem kojeni (vyzaduje casto-kojim i co hodinu). Pred deseti dny prodelalo virozu (kasel, ryma, teplota). Stolice ma barvu vajicek, nekdy dozelena, bez hlenu-ale je zpenena a ma nakysly zapach. Uz jsem zoufala a nevim, zda se nejedna o nejaky problem, nebo je to normalni? Nema napr. alergii na kravske mleko? Jim vse, bohuzel i nektere nadymave potraviny, rano kavu s trochou mleka, jinak mlecne prilis ne, zato hodne sladkosti. Zacala jsem davat tento tyden Smidge infant probiotika, Baby calm a prirodni D (ne Vigantol). Moc dekuji predem za jakoukoli radu.

Milá Terezo,

plač dieťatka je vyčerpávajúci aj fyzicky, aj psychicky. Matky sa môžu cítiť vyčerpane, previnilo, neschopne a tiež reálne nič nestíhajú. Je pochopiteľné, že hľadáte riešenia, ktoré by bábätku pomohli. Problém s kolikami, boľavým bruškom a plačom bábätka nemusí súvisieť len s „plynmi v brušku“ alebo s boľavým bruškom. Často z plaču bábätka okolie obviňuje stravu matky, ale je nepravdepodobné, aby vaša strava bábätku spôsobovala túto nespokojnosť a plač. Napríklad sladkosti neovplyvňujú zloženie materského mlieka, hoci ovplyvňujú vaše zdravie (a v tomto smere vám odporúčame prečítať si túto odpoveď z našej poradne: https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4905). Rovnako nie je pravdepodobné, že by bábätko reagovalo na bielkovinu kravského mlieka, hoci toto je veľmi často spomínaná diagnóza. Vedecké štúdie odhadujú skutočný výskyt ABKM pri 0,5 % bábätiek. Probiotiká sa nachádzajú v materskom mlieku, v omnoho väčšom druhovom a kmeňovom zastúpení, než bežné probiotiká z lekárne. Materské mlieko je prirodzená probiotická strava.  Potvrdzujú to aj výsledky tejto štúdie, ktorej záver znie: Kvapky a lieky proti kolike nepomáhajú. Väčšinou totiž ide o ďalšie príčiny, ktoré je možné zlepšiť niektorými opatreniami:

1) Zlepšiť dojčenie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení

Ak sa zabezpečí, aby bábätko dokázalo lepšie regulovať príjem mlieka a aby na prsníku správne pilo, situácia sa môže zlepšiť. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču. Navyše bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne mu umožnite prisať sa naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať. Prejdite teda v prvom kroku s laktačnou poradkyňou MAMILY to, či bábätko na prsníku získava dostatok mlieka a či túto oblasť nie je možné zlepšiť.

2) Zlepšiť spánok a zaspávanie bábätka a dokázať bábätku pomôcť, aby zaspalo. Dojčenie, spánok a plač veľmi úzko súvisia.

Táto oblasť je rovnako dôležitá ako vyhodnotenie výdatnosti pitia bábätka a jeho správania pri dojčení, pretože najčastejšie príčiny plaču súvisiaceho so spánkom a zaspávaním sú:

  • bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc
  • bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať

Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sú príliš unavené. Hoci to môže byť náročné, dieťatku môže pomôcť, ak sa ho budete snažiť uspať počas dňa tak, aby spalo dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si bábätko dať do nejakého nosiča či šatky, dojčiť ho pri tom a snažte sa ho uspať tak, aby nebolo cez deň príliš dlho hore. Ak dieťa totiž necháte hore, môže vydržať nespať, ale uspať ho bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšie. Aj večer ho skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavené. Skúste si s ním ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Dieťatko pravdepodobne potrebuje pri večernom dojčení zaspať, a ak sa mu to nepodarí, môže sa skúšať opätovne prisávať, ale keďže nezaspí, tak zúfalo plače. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.

3) Nájsť spôsoby na utíšenie bábätka (čo môže zahŕňať nosenie, kontakt koža na kožu, použitie fitlopty a podobne).

Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.

4) Ochrániť bábätko pred prílišným množstvom podnetov a následnou predráždenosťou večer.

Zmeniť niektoré činnosti, ktoré niekedy spôsobujú plač bábätka: prebaľovanie pred dojčením, nepotrebné odgrgávanie, snaha o to, aby dieťa dokázalo samo zaspať, dávanie dieťatka dolu z prsníka pred tým, ako tuho spí; manipulácia s bábätkom po tom, čo začína (na prsníku) zaspávať; večerné kúpanie a pod.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesti briska novorozence