Dojčenie a zlatý stafylokok

Monika    29.11.2021, 15:50

Dobry den, rada by som sa poradila. Mam 14 dennu dcerku. Po navrate z porodnice (7den) sa mi zapalil prsnik. Vysoke horucky a bolest prsnika. Na pohotovosti mi predpisali Sumamed a odobrali vzorku na kultivaciu. Po vybrani Sumamedu bolest odoznela, na horucky som brala Paralen. Podla slov osetrujuceho lekara som nadalej dojcila. Dcerka v tom case vela vracala a mala bolenie bruska. Po dobrani davky sa jej travenie upokojilo a fungovali sme dalej super. Momentalne mi volal lekar, ze z kultivacie bola zistena pritomnost zlateho stafilokoka a predpisal mi dalsie atb, konkretne Unasyn 350ml. Dojcenie vraj netreba ani v tomto pripade prerusit. Uprimne som z toho nesvoja a neviem co mam robit. V lekarni mi povedali, ze dojcenie by som mala prerusit, ze davka ide aj do mlieka a moze sposobovat dcerke problemy. Nechcem aby mala opat traviace tazkosti, no tiez sa nechcem vzdat dojcenia. Zasa na druhu stranu neviem ako jej moze alebo nemoze pritomnost stafylokoka ublizit, ak by som atb nenasadila. Mam obavu, ze ked na 10 dni prejdem na UM, uz sa nam nepodari vratit k dojceniu. Existuje v tomto pripade nejaky ,,spravny postup”? Pripadne moze ublizit, ak by som antibiotika neuzivala? Dakujem vopred za vasu odpoved.

Milá Monika,

kvôli potrebnej liečbe si dojčiaca žena nemusí vyberať medzi svojim zdravím a dojčením. Pri oboch antibiotikách, ktoré vám predpísali, je bezpečnejšie pre zdravie bábätka, aj vaše zdravie, pokračovať v dojčení. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú odborné publikácie a knihy, ktoré každý jeden liek detailne popisujú a hodnotia ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky. Takže o všetkých ľuďoch a i o dojčiacich ženách platí, že nemajú lieky užívať zbytočne, ak ich nepotrebujú.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú, tak len v zanedbateľných množstvách. Stopové množstvá liečiv v materskom mlieku nie sú v množstve, ktoré by bolo terapeutické. A z toho vyplýva aj to, že bábätko neužívalo tieto lieky spolu s vami. Jeho príznaky nie je možné vysvetliť tým, že vy ste v tom čase užívali antibiotiká. Omnoho pravdepodobnejšie je, že jeho správanie súviselo so samotným zápalom prsníka, pretože zápal prsníka a vysoké horúčky sa spájajú s tým, že bábätko môže reagovať na nižší tok mlieka a takáto reakcia sa typicky prejavuje častejším grckaním a plačom, nespokojnosťou, ktoré sa vyhodnotia často ako bolesť bruška.
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa ho vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň sa liečiť, tak pri veľkej väčšine liekov vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek. To, že bude vaše dieťa popri liečbe zároveň dojčené, predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti. Dojčenie je významný faktor nielen pre zdravie vášho dieťatka, ale dokonca aj pre vaše zdravia. Ak by dieťa popri vašej liečbe dojčené nebolo, tak bude vystavené oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých iných aspektoch dojčenia. A áno, „prerušenie“ dojčenia na 10 dní pre mnohé bábätká prakticky znamená ukončenie dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky. A lieky, ktoré deti z dôvodu následného ochorenia dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Z hľadiska dojčenia teda môžete užívať aj Unasyn. Je však potrebné zvážiť aj to, že ster z bradavky či z prsníka pomerne predpovedateľne dokáže prítomnosť zlatého stafylokoka. Ak to, že máte zlatého stafylokoka bolo zistené z kultivácie z bradavky alebo z materského mlieka – to, že ster preukázal na prsníku stafylokoka, ešte nemusí znamenať, že toto je súčasťou vašich ťažkostí a že si to vyžaduje liečbu celkovými antibiotikami. Zlatý stafylokok môže byť súčasťou normálnej flóry a je bežné, že materské mlieko zlatého stafylokoka obsahuje, a najmä - to nie je dôvodom na to, aby ste robili akékoľvek opatrenia ohľadom dojčenia.

Vo všeobecnosti navyše antibiotiká nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba. Na väčšinu otázok vám v tomto smere dá odpoveď náš materiál o zablokovaných mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Súčasťou liečenia zablokovaných mliekovodov (alebo aj zápalu prsníka) je snaha o odpočinok a spánok - skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s bábätkom v posteli, dojčiť ho a spať. Okrem toho - kľúčové je správne prisatie, aby sa odstránila príčina toho, čo sa deje a tou je nesprávne prisatie bábätka.  Preto vám v tejto situácii odporúčame stretnutie s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spolu s poradkyňou by ste mali podniknúť tieto opatrenia:

Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka – ak sa toto nedeje, je to najčastejšou príčinou vzniku zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako stláčaním prsníka zlepšiť vyprázdňovanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Jedným z dôvodov pre osobnú konzultáciu je to, že vaša situácia sa môže zlepšiť primárne zlepšením vyprázdňovania prsníka (čo zahŕňa zlepšenie polohy a prisatia a tieto body nie je jednoduché naučiť sa správne robiť prostredníctvom internetu) a predchádzaním tomuto stavu do budúcna. Ak by sa napriek tomu takáto situácia opakovala, okrem kontaktovania laktačnej poradkyne, vám odporúčame využiť tieto opatrenia, ktoré by vám mohli pomôcť:

a) môže vám pomôcť, ak by ste zablokované miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky

b) skúste mliekovod zahriať a masírovať ešte predtým, než sa situácia rozvinie do úplne zablokovaného mliekovodu. Nechlaďte prsníky (v tejto súvislosti nepoužívajte napríklad vínové alebo tvarohové zábaly, ktoré situáciu nijako neriešia, jediné, čo poskytujú, je subjektívny pocit úľavy pri chladivom obklade, avšak chlad zhoršuje liečbu a môže spôsobovať chronické opakovanie týchto problémov).

e) skúste spoločne s poradkyňou zistiť, či ešte nie sú nejaké konkrétne veci, ktoré u vás zablokovanie mliekovodu sprevádzajú/spôsobujú

f) jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a zlatý stafylokok