"Darčekové balenie bábätiek" nie je darček

13.06.2017

Zdieľať na Facebook

Videli sme reportáž, ktorá hovorila o bábätkách zabalených ako darčeky, ktoré boli v jednej z nemocníc prinášané mamičkám. Pravdepodobne išlo o dobrý úmysel urobiť niečo roztomilé pre matky a bábätká.

 

MAMILA je občianske združenie zaoberajúce sa okrem iného dojčením a starostlivosťou o matky a deti v pôrodniciach tak, aby pre ne boli vytvorené podmienky pre dojčenie, a preto považujeme za dôležité, aby kroky, ktorým nemocnice venujú čas a financie, boli krokmi vedúcimi k takej starostlivosti o matky a deti, ktorá smeruje k podpore spoločného kontaktu matiek a detí a k pomoci pri dojčení.

Zarmucuje nás, že nemocnice často odmietajú urobiť jednoduché a bezplatné kroky pre podporu vzájomného kontaktu matiek a detí a pre podporu dojčenia - často so slovami, že si to vyžaduje prácu personálu alebo finančné prostriedky - ale pritom sú ochotné robiť kroky, ktorých príkladom je "darčekové balenie bábätiek", ktoré naďalej podporujú opačné trendy - teda myšlienku, že bábätko má najprv v starostlivosti nemocnica, a potom je "odovzdané" matke (hoci bábätko má od prvých chvíľ byť v kontakte koža na kožu s matkou); že bábätko má byť zabalené v zavinovačke (hoci toto bráni kontaktu koža na kožu s matkou); že balenie bábätiek do zavinovačiek je normálne (nie je) a že je to niečo "slávnostné" (nie je); že bábätká majú byť matkám prinášané (hoci majú byť v neprerušovanom kontakte s matkou a majú s ňou byť neustále v jej izbe, aby mali príležitosť sa dojčiť). 

Okrem toho zábery v reportáži opätovne ako normálne ukazujú hromadné rozvážanie bábätiek na vozíku, hoci by táto prax mala byť dávnou minulosťou, pretože normálnou situáciou by mal byť neustály spoločný pobyt bábätka a matky na spoločnej izbe.

Bez dostatočných informácií sa môže zdať, že "darčekové balenie bábätiek" je ústretový krok, ale nie je to tak. V skutočnosti podporuje celý rad konceptov, ktoré by už dávno mali byť minulosťou, a nemocnice by mali smerovať svoje úsilie na podporovanie matiek a detí vo vzájomnom kontakte a na to, aby sa stali miestami, kde je pomoc s dojčením automatickým spôsobom starostlivosti. V oboch bodoch o. z. MAMILA ponúka nemocniciam bezplatnú pomoc.

Prečítajte si o dôležitosti kontaktu koža na kožu a dôvodoch, prečo zavinovačky nepoužívať v našom novom článku.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > "Darčekové balenie bábätiek" nie je darček