Dojčenie patrí na verejnosť, aj do banky

11.04.2019

Zdieľať na Facebook

Včera sme vás informovali o situácii v pražskej banke, kde matke ročného dieťaťa zakázali starať sa oňho počas čakania v rade. Banka poskytla verejnosti vyhlásenie, ktoré je dôkazom nepochopenia dojčenia. Včera vydali ešte jedno oficiálne stanovisko:

 

„Je nám líto, že k celé události došlo. Chtěli bychom se tímto za situaci ještě jednou omluvit především naší klientce, ale i všem ostatním matkám a dalším, kterých se situace dotkla. Naše banka se snaží vytvářet na pobočkách takové prostředí, ve kterém se budou cítit spokojeně všichni, a to může být často náročný úkol.

Ačkoliv respektujeme právo (a často i nutnost) matky kojit kdykoliv a kdekoliv, jiní návštěvníci banky mohou mít jiný názor. Zaměstnanec security tak může stát před náročným, ale akutním rozhodnutím, jak situaci řešit. Na požádání matce s dítětem nabídneme na pobočce místo, kde je dostatečné soukromí a klid, a tuto možnost jsme členům ochranky i ostatním zaměstnancům dodatečně připomněli.

Bereme tuto událost jako příležitost dále zlepšovat naše služby a prosíme všechny klienty, aby si v případě nespokojenosti nebo nejednoznačné situace nechali zavolat vedoucího pobočky, který situaci na místě vyřeší.“

Vo vyhlásení sa síce ospravedlňujú, ale súčasne zotrvávajú v predstave, že dojčiace matky chodia do banky dojčiť z rozmaru (a len občas je to „nutnosť“). Navyše predpokladajú, že návštevníkom banky môže dojčenie vadiť, hoci WHO vo svojom najnovšom dokumente z roku 2018 uvádza, že akceptovanie dojčenia na verejnosti je jedna z podmienok toho, aby ženy dokázali pokračovať v dojčení, a že dojčenie na verejnosti je normálna vec. Nič, čo by si bolo treba špeciálne všímať, nič, čo treba komentovať či pre čo by bolo treba vytvárať špeciálne priestory. A rozhodnutie „zamestnanca security“ vôbec nemá byť „náročné“ a ani „akútne“, a už vôbec to nie je situácia, ktorú treba „riešiť“. Úplne stačí počkať na to, kým sa dieťatko nadojčí. Dojčenie je normálna súčasť života. Dojčiaca matka nedojčí preto, aby na seba upútavala pozornosť. Nedojčí preto, aby sa odhaľovala. Dojčené dieťa nepotrebuje dojčenie len preto, že je hladné alebo smädné. Dojčenie pokrýva aj ročnému dieťaťu množstvo neodkladných potrieb. Sme spoločnosťou, ktorá prestala dojčenie okolo seba vidieť. To, že 92 % matiek má problémy s dojčením už po pôrode, súvisí aj s tým, že sme prestali dojčenie okolo seba vidieť. Mnohé ženy dojčia krátkodobo práve pre nesprávne rady okolia, ktoré s dojčením nemá skúsenosti. Mnohé z komentárov žien k tejto udalosti, sú práve komentármi žien, ktoré svoje deti chceli dojčiť a spoločnosť im ich túžbu prekazila. Paradoxne práve tieto ženy nakoniec cítia hnev voči dojčeniu. Chcete pochopiť prečo? Prečítajte si tento článok.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Dojčenie patrí na verejnosť, aj do banky