Kedy sa môže dojčiť predčasne narodené bábätko?

28.05.2020

Zdieľať na Facebook

Pripravili sme nové video, v ktorom sa nemožné stáva možným - uvidíte v ňom maličké dojčiace sa predčasniatka. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.

 

Počas epidémie nového koronavírusu vznikla situácia, v ktorej na Slovensku rodičia nemohli vidieť svoje predčasne narodené deti niekedy aj celé týždne. Čo je horšie, aj za bežných okolností, sú rodičia od predčasne narodených detí separovaní, chodia ich len "navštevovať", väčšinou na krátky čas. Naše nové video ukazuje pre predčasne narodené deti úplne inú víziu: neustálu prítomnosť matky, kontakt koža na kožu a uvidíte jedinečné zábery dojčiacich sa predčasne narodených detí, o ktorých by experti povedali, že sa "nevedia" či "nemôžu" dojčiť. Toto video má priniesť nádej a ukázať, čo všetko je možné a dá sa:

Často sa hovorí, že predčasniatka nemôžu byť dojčené, že nedokážu piť z prsníka alebo že sa pri dojčení rýchlo unavia. Predpokladá sa, že zdravotné problémy predčasne narodených bábätiek znamenajú, že najprv musia narásť a až potom sa môže začať uvažovať o ich dojčení. Niekedy prejdú týždne alebo mesiace, kým sa vôbec začne uvažovať o možnosti skúsiť predčasniatko nadojčiť. Za neoddeliteľnú súčasť starostlivosti o predčasne narodené deti sa navyše považuje inkubátor. 

Predčasne narodené bábätká sú nesmierne zraniteľné, a preto by nemali zostať samé. Po predčasnom pôrode potrebujú matkin hrudník, tlkot jej srdca, jej hlas, jej pokožku, jej teplo a jej materské mlieko ešte viac ako všetky ostatné deti. Kontakt koža na kožu sa pri predčasne narodených bábätkách nazýva Materská starostlivosť klokankovaním.

Ako rodičia môžete svojmu predčasne narodenému bábätku pomôcť práve blízkym kontaktom s ním a dojčením, čo mu zároveň zvýši šance na prežitie a zdravý vývin. Prečítajte si viac o tom, čo všetko je možné urobiť pre čo najvyššiu kvalitu života a zdravie predčasne narodeného bábätka.

Na videu uvidíte rozličné bábätká narodené v rozpätí 27. gestačných týždňov až po 34. gestačný týždeň. Keď sa bábätko narodí predčasne, je potrebné vynahradiť pobyt v brušku. Pri predčasne narodenom bábätku preberá funkciu maternice a placenty matkin hrudník a dojčenie. Pre predčasne narodené bábätká nie je kontakt koža na kožu len maznaním sa s bábätkom. Je to vedecky podložená nevyhnutnosť kriticky dôležitá pre jeho prežitie, chorobnosť a vývin do budúcnosti. Predčasne narodené bábätko potrebuje kontakt koža na kožu a dojčenie rovnako intenzívne ako lekársky poskytovanú starostlivosť. Tieto dve veci sa vzájomne dopĺňajú a zvyšujú jeho šancu na prežitie. Kontakt koža na kožu umožňuje popôrodnú adaptáciu, pomáha dýchaniu, podporuje činnosť srdca, lepšie ako inkubátor udržiava teplotu, zabraňuje pauzám v dýchaní, reguluje činnosť tráviaceho traktu a využívanie živín, je ochranou pred infekciami a umožňuje sled dejov, ktoré vedú k dojčeniu, zvyšuje tvorbu mlieka, pomáha prospievaniu bábätka a jeho rastu, reguluje spánok a jeho kvalitu, je nesmierne dôležitý pre rast a rozvoj mozgu. Kontakt koža na kožu je kľúčový pre pokračovanie a rozvoj vzťahovej väzby. Kontakt koža na kožu by pri predčasne narodených bábätkách mal trvať nepretržite celý deň a celú noc, ideálne v časových úsekoch, ktoré majú najmenej 6 hodín. Takýto kontakt sa vedecky nazýva Materská starostlivosť klokankovaním. Vedie k začatiu dojčenia a skoršiemu prepusteniu z nemocnice. Čím má bábätko nižšiu pôrodnú hmotnosť alebo čím skôr sa narodí, o to viac mu kontakt koža na kožu dáva šancu na prežitie.

Kontakt koža na kožu a dojčenie predstavujú pre predčasne narodené bábätko základ, ku ktorému je možné pridať potrebnú techniku a podporu prístrojmi či monitorovanie. Bábätká by nemali zostať samy, separované od matky bez možnosti kontaktu s jej telom. Predčasne narodené bábätká môžu byť dojčené hneď, ako o to v kontakte koža na kožu prejavia záujem. Nie je dôvod začínať ich učiť sa kŕmiť z fľaše. Dojčenie je pre ne fyziologické a upokojujúce.

Materská starostlivosť klokankovaním nahrádza inkubátor a oproti inkubátoru zvyšuje šance na prežitie ako aj fyzické a psychické zdravie.

Mnoho z ťažkostí s dojčením predčasne narodených bábätiek pochádza z toho, že na dojčenie nedostanú šancu, že nezažívajú kontakt koža na kožu a že sa s ich dojčením nezačína po narodení, ale niekedy mnoho týždňov neskôr a až po tom, čo dostávali mlieko fľaškou alebo striekačkou namiesto pomoci s dojčením. Kontakt koža na kožu vedie predčasne narodené bábätká k dojčeniu a zvyšuje tvorbu mlieka. Dojčenie eliminuje množstvo problémov, ktoré predčasne narodené bábätká majú, vrátane nekrotizujúcej enterokolitídy – ochorenia čreva, ktoré môže byť smrteľné.

Predčasne narodené bábätká sú najzraniteľnejšia skupina novorodencov. Kontakt s matkou a dojčenie potrebujú pre svoje prežitie a zdravie ešte viac ako všetky ostatné bábätká. Vo videu od MAMILY uvidíte aj predčasne narodené dvojičky, ktoré sa v kontakte koža na kožu obe dojčia a vnímajú blízkosť svojej matky.

MAMILA mení spôsob, akým ženy a ich bábätká začnú život, a vďaka našej profesionálnej pomoci s dojčením prispieva k dlhodobému fyzickému a psychickému zdraviu žien, detí a celej spoločnosti.

MAMILA – na dojčení záleží.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Kedy sa môže dojčiť predčasne narodené bábätko?