Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?

13.05.2020

Zdieľať na Facebook

Dobrá správa je, že Hlavný hygienik SR vydal usmernenie, ktoré hovorí o tom, že rodič sa nepovažuje za návštevu a má právo byť pri dieťati a teda aj bábätku, vrátane predčasniatok. Problematickou časťou tohto usmernenia je časť, kde sa uvádza, že "podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia". Vyvstáva otázka, ako to teraz vyzerá v praxi. Narodilo sa vám bábätko prečasne? Máme možnosť tráviť deň s ním? Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

 

Občianske združenie MAMILA už mnohé roky upozorňuje na to, že bez ohľadu na epidémiu koronavírusu nemajú rodičia predčasne narodených detí možnosť tráviť čas so svojimi bábätkami, nemajú možnosť s nimi celý deň a celú noc, nemajú možnosť poskytovať im viachodinový kontakt koža na kožu a s dojčením začínajú niekedy až týždne po narodení. Bude preto zaujímavé vidieť, ako sa bude usmernenie Hlavného hygienika uplatňovať v praxi vzhľadom na vyhlásenia predsedníčky Neonatologickej spoločnosti, ktorá v rozhovore pre Denník N dňa 10. 5. 2020 uviedla: „Podľa môjho názoru sa vzťah matky a dieťaťa buduje dávno pred jeho narodením, preto si nemyslím, že sa dočasným oddelením matky a dieťaťa preruší." A tiež povedala, že: „Neobmedzený kontakt rodičov a kriticky chorého novorodenca ... si vyžaduje špeciálne priestorové podmienky a tie nie sú v súčasnosti vytvorené na žiadnom neonatologickom pracovisku na Slovensku.”

V MAMILE sa téme pomoci predčasne narodeným bábätkám na princípe medicíny založenej na dôkazoch venujeme už mnoho rokov a ponúkame vám vedecké odpovede na časté otázky v našich článkoch:

1) Môžu byť predčasne narodené bábätká dojčené?
Predčasne narodené bábätká potrebujú dojčenie ešte viac ako všetky ostatné bábätká.

2) Predčasne narodené bábätká predsa potrebujú byť v inkubátore a nesmú byť rušené, nie?
Kontakt koža na kožu prináša v starostlivosti o predčasniatka oveľa lepšie výsledky ako inkubátor, v ktorom je bábätko samo. 

3) Nie sú predčasne narodené bábätká z dojčenia unavené? 
Predčasne narodené bábätká prospievajú lepšie, ak sú dojčené. 

4) Čo ochráni bábätká pred najobávanejším ochorením predčasne narodených detí?
Nekrotizujúca enterokolitída je strašiak pre zdravie predčasne narodených detí a zomiera na ňu veľa detí. Existuje však spôsob, ako tomu zabrániť.

5) Nepotrebujú predčasne narodené bábätká hlavne odpočívať, aby sa im mohol rozvíjať mozog?
Na rozvoj mozgu potrebujú predčasniatka jednu vec, ktorú im dokážu poskytnúť matky.

Štúdie poukazujú na to, že práve dojčenie predčasne narodených bábätiek je kritické pre ich prežitie.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?