Na dojčení a kontakte bábätka s matkou záleží. Aj pri Covide.

09.03.2021

Zdieľať na Facebook

MAMILA neustále upozorňuje na oddeľovanie bábätiek od matiek s pozitívnym testom na koronavírus. Vo včerajších správach ste sa mohli dopočuť, že v slovenskej nemocnici sa narodili dvojičky pozitívnej matke. Jedno z detí bolo pozitívne, druhé bolo negatívne. Pracovníci nemocnice komentovali jedinečnosť tejto situácie a vysvetlili, že zdravé dieťa bolo od matky oddelené a „materské mlieko dostáva“ len choré bábätko. Tieto komentáre znova len potvrdili, že dojčenie a kontakt bábätka s matkou sa považuje za nadštandard, za niečo, čo v skutočnosti nie je dôležité.

 

Podporte aktivity o. z. MAMILA, poukážte 2 % z daní pre dojčenie, alebo nás podporte cez: https://mamila.darujme.sk/447/

Na škodlivosť oddeľovania sme naposledy upozornili na konci februára, kedy sme priniesli preklad najnovšieho odborného článku, ktorý napísala Svetová zdravotnícka organizácia pre prestížny medicínsky časopis Lancet s varovaním: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek.

WHO upozornila: Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia totiž vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. WHO na základe dostupných údajov odhadla, že v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom zomrelo na Covid-19 od roku 2020 približne 1800 – 2800 detí. Na druhej strane, separácia matiek od novorodencov a odporúčanie nedojčiť odhadom zvyšuje počet úmrtí bábätiek na 188 000 – 273 000.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Na dojčení a kontakte bábätka s matkou záleží. Aj pri Covide.