Oslavy dojčenia sme začali veľkolepo - u írskeho prezidenta

02.10.2018

Zdieľať na Facebook

Oslavy Európskeho týždňa dojčenia sme včera začali v írskom Dubline v prezidentskom paláci Áras an Uachtaráin, kde prvá dáma Írska, Sabina Higgins, hostila 100 dojčiacich mamičiek s deťmi, ako aj zástupkyne rôznych organizácií poskytujúcich podporu, pomoc a poradenstvo pri dojčení. Medzi pozvanými bola aj naša poradkyňa MAMILY Brigitka Weissová, ktorá od roku 2015 organizuje podporné skupiny dojčiacich matiek, stretnutia a rôzne podujatia pre slovenské a české dojčiace mamičky žijúce v Írsku.

 

Brigitka Weissová je zároveň členkou írskej organizácie Friends Of Breastfeeding. Na podujatie dostala pozvánku spolu so svojim synčekom Noahom:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Synček Noah a za ním obraz od poľskej maliarky, na ktorom Panna Mária dojčí Ježiša. Tento obraz poslal írsky prezident ako oficiálny vianočný pozdrav z írskeho prezidentského paláca.

Podujatie otvoril príhovorom írsky prezident Michael D. Higgins. Po úvodných slovách, v ktorých vyjadril presvedčenie, že podpora dojčenia je veľmi dôležitá, jeho slová potvrdil chór prítomných bábätiek, z ktorých viaceré práve po týchto slovách začali vydávať rôzne zvuky. Prezident na to vtipne zareagoval, že nebude rozprávať dlho a doplnil svoj prejav vetou: "Jednoducho nie je prijateľné, že by sme sa mali uspokojiť s nízkym počtom dojčených detí v Írsku."

Prvá dáma Írska, Sabina Higgins, organizuje tieto stretnutia každoročne, s cieľom poukázať na veľmi nízke percentá dojčiacich žien a snahou zvýšiť ich poskytovaním kvalitnejšej pomoci a podpory dojčiacim ženám. Sama dojčila svoje štyri deti, v časoch, keď takmer nik iný nedojčil. Vo svojom príhovore pripomenula dôležitosť výlučného dojčenia do 6 mesiacov a vyjadrila svoj nesúhlas s marketingom umelej výživy po 6 mesiaci života. Ocenila prácu dobrovoľníckych organizácií a vyzdvihla neoceniteľnú dôležitosť podporných skupín dojčiacich matiek.

 

 

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Oslavy dojčenia sme začali veľkolepo - u írskeho prezidenta