Prečo poukázať 2 % z daní MAMILE

26.02.2021

Zdieľať na Facebook

Dane zaplatíte tak či tak, ale o 2 % z dane, sa môžete rozhodnúť, komu pomôžu. Máločo je také uspokojivé ako pomôcť žene a jej bábätku, aby sa mohli spokojne dojčiť. MAMILA s dojčením pomáha už viac ako 18 rokov a stále zvyšuje počty dojčených bábätiek. Poukážte 2 % MAMILE, lebo na dojčení záleží.  Prečítajte si 34 dôvodov, prečo 2 percentami z daní podporiť práve aktivity MAMILY:

 
 1. Pandémia koronavírusu:
  • prinášali sme aktuálne informácie týkajúce sa dojčenia počas pandémie Covid-19,
  • preklady aktuálnych stanovísk zdravotníckych organizácií,
  • výsledky najnovších vedeckých štúdií,
  • vysvetlenia, prečo je dôležité aj pri ochorení na nový koronavírus pokračovať v dojčení a prečo novorodencov nie je správne oddeliť od matiek, ktoré majú pozitívny test na Covid-19.
 2. Medicínsky tím MAMILA publikoval odborný článok týkajúci sa dojčenia a zúbkov.
 3. Stretli sme sa s pánom Stachurom na pôde ministerstva zdravotníctva, rokovali sme o projekte školení pre nemocnice.
 4. Na pôde ministerstva zdravotníctva sme upozorňovali na oddeľovanie matiek od ich novonarodených detí a na dôsledky, ktoré má takáto prax na úspešnosť začiatku dojčenia.
 5. Upozorňovali sme na škodlivé praktiky pri oddeľovaní bábätiek od matiek, pri ktorých je podozrenie na infekciu alebo sú choré na Covid.
 6. Upozorňovali sme na to, že predčasné bábätká počas koronakrízy nevideli svojich rodičov celé týždne.
 7. Pokračovali sme v monitorovaní situácie v oblasti podpory dojčenia pokračovaním v prieskume o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach. Prieskum už vyplnilo viac ako 9-tisíc žien.
 8. Pripravili sme inštruktážne video pre podporu kontaktu a dojčenia predčasne narodených bábätiek.
 9. Školeniami o dojčení sme pomáhali zlepšiť podporu dojčenia zdravotníckym personálom v nemocniciach i v ambulanciách.
 10. Stretli sme sa s poslancami a poslankyňami NR SR, informovali ich o dojčení a situácii s podporou dojčenia na Slovensku.
 11. Podpora pre rodičov v oblasti výchovy (nielen) dojčených detí: pripravili sme online kurz a ebook.
 12. Pomoc pre rodičov bábätiek, ktoré začínajú s jedlom: pripravili sme online prednášku o príkrmoch.
 13. Pomoc pri riešení problémov s dojčením: pripravili sme viaceré inštruktážne videá pre pomoc s dojčením, venovali sme sa aj téme, ako prakticky pomáhať s dojčením predčasne narodeným bábätkám.
 14. Distribuovali sme knihu Praktický návod na dojčenie v slovenskej, českej a chorvátskej jazykovej verzii.
 15. Za rok 2020 sme sa osobne (alebo online formou) stretli s tisíckami žien a ich bábätkami na poradenstváchškolách dojčenia pre tehotné alebo podporných skupinách dojčenia.
 16. Otvorili sme nové podporné skupiny dojčenia, začali sme podporné skupiny a školy dojčenia pre tehotné sprístupňovať počas koronakrízy online formou.
 17. Vyškolili sme 91 nových profesionálnych laktačných poradkýň.
 18. Pre školenie nových profesionálnych laktačných poradkýň sme viacero mesiacov intenzívne pracovali na vytvorení nového formátu vzdelávania online.
 19. Pre profesionálne laktačné poradkyne sme pripravili materiály uľahčujúce poradenstvo online formou, o ktoré stúpol počas koronakrízy záujem.
 20. Preškolili sme všetky certifikované profesionálne laktačné poradkyne.
 21. Vytvorili sme nový formát vzdelávania certifikovaných profesionálnych laktačných poradkýň o. z. MAMILA formou podporných supervíznych skupín v spolupráci so supervízorom – psychoterapeutom. Zorganizovali sme 30 takýchto stretnutí.
 22. Zorganizovali sme kurzy pokročilého poradenstva pre certifikované profesionálne laktačné poradkyne.
 23. Pre certifikované laktačné poradkyne naďalej poskytujeme supervíziu na dennej báze konzultovaním prípadových štúdií a ďalšími formami vzdelávania.
 24. Pokračujeme v podpore dojčenia v segregovaných a marginalizovaných rómskych komunitách.
 25. Naďalej upozorňujeme na ochranu dojčenia dodržiavaním kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka.
 26. Zorganizovali sme oslavy Svetového a Európskeho týždňa dojčenia.
 27. Udržali sme chod Poradne dojčenia na o. z. MAMILA. V poradni sme zodpovedali už takmer 7-tisíc otázok.
 28. Intenzívne sme pracovali na modernizácii webových stránok www.mamila.sk, s cieľom, aby boli stránky prehľadnejšie a aby plne podporovali mobilné zariadenia.
 29. Intenzívne sme sa venovali informovaniu o dojčení a podpore dojčenia na sociálnych sieťach, špecificky na FacebookuInstagrameTwitteri Pintereste.
 30. Publikovali sme desiatky nových článkov o dojčení, príbehov pre povzbudenie dojčiacich žien, prekladov nových vedeckých štúdií, rozhovorov so známymi osobnosťami.
 31. Poskytli sme množstvo rozhovorov a článkov o dojčení pre médiá.
 32. Prednášali sme na viacerých akciách.
 33. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Pridali sa k nej štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.
 34. Pre českú organizáciu Unie porodních asistentek sme pripravili text brožúrky určenej pre ženy, ktoré zažijú úmrtie bábätká počas tehotenstva, v priebehu pôrodu alebo po ňom a v súvislosti s tým sa rozhodujú, ako postupovať ohľadne materského mlieka, ktoré sa im tvorí. Ženy v týchto situáciách majú viacero možností, hoci typicky sa im zvykne ponúkať len zastavenie tvorby mlieka liekmi. Táto brožúrka im ponúka kompletné informácie a podklady na to, aby mohli urobiť informované rozhodnutie. Brožúrka vyjde v češtine a bude v SR i v ČR k dispozícii zdarma pre zdravotnícky personál ako aj každého, kto to využije.

Pozrite sa vo výročných správach za minulé roky, čo všetko sme pre podporu dojčenia a pomoc dojčiacim matkám a bábätkám urobili za posledné roky.

Ako poukázať 2 % z daní MAMILE

Všetko sme už pripravili: v tomto odkaze nájdete tlačivo už vyplnené s našimi údajmi.

 • Stiahnite si ho.
 • Doplňte svoje údaje.
 • Doručte tlačivo na daňový úrad v mieste bydliska.

A je to! Ďakujeme!

Ak ste pre MAMILU v minulom roku odpracovali viac ako 40 hodín dobrovoľníckej práce, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk. Môžete poukázať až 3 % z daní!

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Prečo poukázať 2 % z daní MAMILE