Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?

21.10.2021

Zdieľať na Facebook

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

 

Roky sme upozorňovali kompetentné orgány, že ženy a bábätká nedostávajú v pôrodniciach potrebnú podporu a pomoc pri dojčení. Nemocnice s titulom baby-friendly sa do takej miery nezaoberali dojčením, že v povedomí verejnosti sa titul nemocnica „baby-friendly“ ani len nespája s dojčením. Ženy dúfali, že ak idú rodiť do nemocnice s titulom baby-friendly, dostanú správnu podporu a pomoc pri dojčení, pretože sa domnievali, že titul je garanciou kvality podpory dojčenia. A to sa nedialo – ženy zažívali rovnaké postupy v oblasti podpory dojčenia, či rodili v nemocnici s titulom baby-friendly alebo bez titulu baby-friendly.

Preto občianske združenie MAMILA investovalo mnoho energie a finančných prostriedkov do toho, aby sme vytvorili prieskum o podpore dojčenia v slovenských nemocniciach a spoločne s o. z. Ženské kruhy ho rozšírili medzi matkami prostredníctvom našich webových stránok a sociálnych sietí.

Cieľom nášho prieskumu o podpore dojčenia bolo, aby výsledky tohto prieskumu boli motiváciou k zmene a k skutočnej podpore dojčenia v slovenských nemocniciach. Namiesto nápravy sa v roku 2017 vyhlásilo, že tituly baby-friendly už hromadne nie sú platné, pretože už vypršala ich platnosť. Bez uznania faktu, že tieto nemocnice nemali právo titul baby-friendly vôbec dostať, pretože nesplnili žiadne z požiadaviek, ktoré sú podmienkou pre získanie plakety už v čase, keď im plakety boli udelené. 

Výsledky toho, ako podpora či nepodpora dojčenia vyzerá v jednotlivých pôrodniciach v súčasnosti, či sa niečo zmenilo. Vo výsledkoch nášho prieskumu.si môžete pozrieť aj porovnanie dvoch vybraných nemocníc alebo porovnanie vašej nemocnice s celoslovenským priemerom.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?