Svetový deň Materskej starostlivosti klokankovaním

15.05.2024

Zdieľať na Facebook

Už od roku 2011 sa MAMILA pripája k oslavám Svetového dňa Materskej starostlivosti klokankovaním. Občianske združenie MAMILA už mnohé roky upozorňuje na to, že rodičia predčasne narodených detí nemajú možnosť tráviť čas so svojimi bábätkami, nemajú možnosť s nimi celý deň a celú noc, nemajú možnosť poskytovať im viachodinový kontakt koža na kožu a s dojčením začínajú niekedy až týždne po narodení. Pandémia koronavírusu túto situáciu ešte zhoršila:

 

Pandémia koronavírusu túto situáciu ešte zhoršila, v roku 2020 počas prvého lockdownu niektorí rodičia svoje predčasniatka nevideli celé týždne, až kým v máji Hlavný hygienik nevydal usmernenie, že rodič má právo byť pri svojom dieťati a to aj pri predčasne narodenom. Bude zaujímavé vidieť, ako sa bude usmernenie Hlavného hygienika uplatňovať v praxi vzhľadom na vyhlásenia predsedníčky Neonatologickej spoločnosti, ktorá v rozhovore pre Denník N dňa 10. 5. 2020 uviedla: „Podľa môjho názoru sa vzťah matky a dieťaťa buduje dávno pred jeho narodením, preto si nemyslím, že sa dočasným oddelením matky a dieťaťa preruší." A tiež povedala, že: „Neobmedzený kontakt rodičov a kriticky chorého novorodenca ... si vyžaduje špeciálne priestorové podmienky a tie nie sú v súčasnosti vytvorené na žiadnom neonatologickom pracovisku na Slovensku.”

Svetová zdravotnícka organizácia v závere roku 2022 predstavila nové smernice týkajúce sa kontaktu koža na kožu, ktoré hovoria o tom, že kontakt koža na kožu je pre predčasne narodené bábätká:
- život zachraňujúci
- má nastať okamžite po narodení
- nemá byť prerušený separáciou alebo umiestnením do inkubátora
- sa má považovať za štandardnú starostlivosť, ktorá má význam pre fyzické aj psychické zdravie
- nie je podmienený tým, že je bábätko stabilizované
- má prebiehať o prvej sekundy narodenie a nie je potrebné na nič čakať
- nie je určený len pre bábätká, ktoré už sú väčšie alebo stabilizované
V roku 2023 WHO vydala nové dokumenty s oficiálnymi odporúčaniami a stratégiou na zavedenie materskej starostlivosti klokankovaním do 80 % okresných nemocníc na celom svete do roku 2025 tak, aby všetky predčasne narodené deti, či už stabilné alebo nestabilné, mohli byť v neprerušovanom kontakte koža na kožu okamžite po narodení počas celého obdobia hospitalizácie.

V dokumentoch WHO tiež uvádza:

  • Materská starostlivosť klokankovaním znamená okamžitý kontakt koža na kožu a dojčenie.
  • Materská starostlivosť klokankovaním je určená všetkým predčasne narodeným deťom - aj nestabilným a chorým.
  • Materská starostlivosť klokankovaním zachraňuje životy.

Vedecký zdroj:
WHO: Kangaroo mother care
Implementation strategy for scale-up adaptable to different country contexts, 2023

O "klokankovaní" pretrvávajú nesprávne predstavy, ktoré si vysvetľujú "klokankovanie" ako 5-minútovú či polhodinovú, prípadne maximálne hodinovú záležitosť, na ktorú si matka s dieťaťom potrebujú postupne zvykať. Naopak, čím viac neprerušovaného času strávi bábätko v kontakte koža na kožu s matkou, tým lepšie. Materská starostlivosť klokankovaním, teda kontakt koža na kožu, je pre bábätko to správne miesto, kde sa bábätko cíti bezpečne. Z hľadiska všetkých parametrov je kontakt koža na kožu lepší ako akýkoľvek iný spôsob starostlivosti, napríklad umiestnenie bábätka do inkubátora.

Pre Materskú starostlivosť klokankovaním neexistujú kontraindikácie, matky ani bábätká nemusia pre ňu spĺňať žiadne špeciálne kritériá ani nemusia byť špeciálne vyberané.

Vypočujte si záznam konferencie, ktoré MAMILA zorganizovala s dr. Nilsom Bergmanom. Dr. Nils Bergman zachránil život mnohým predčasne narodeným deťom. Ako prvý už v roku 1988 implementoval kontakt koža na kožu ako štandard starostlivosti pre nestabilných predčasne narodených novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Vo vedeckom časopise Acta Paediatrica už v roku 2004 publikoval štúdiu o tom, ako kontakt koža na kožu dokáže stabilizovať predčasne narodené deti lepšie ako inkubátor a tieto poznatky aplikoval na prax v nemocnici, ktorej bol riaditeľom. Dr. Bergman pôsobí ako expert v oblasti neonatológie a pôrodníctva, vývinovej neurovedy, dojčenia.

V MAMILE sa téme pomoci predčasne narodeným bábätkám na princípe medicíny založenej na dôkazoch venujeme už mnoho rokov a ponúkame vám vedecké odpovede na časté otázky v našich článkoch:

1) Môžu byť predčasne narodené bábätká dojčené?
Predčasne narodené bábätká potrebujú dojčenie ešte viac ako všetky ostatné bábätká.

2) Predčasne narodené bábätká predsa potrebujú byť v inkubátore a nesmú byť rušené, nie?
Kontakt koža na kožu prináša v starostlivosti o predčasniatka oveľa lepšie výsledky ako inkubátor, v ktorom je bábätko samo. 

3) Nie sú predčasne narodené bábätká z dojčenia unavené? 
Predčasne narodené bábätká prospievajú lepšie, ak sú dojčené. 

4) Čo ochráni bábätká pred najobávanejším ochorením predčasne narodených detí?
Nekrotizujúca enterokolitída je strašiak pre zdravie predčasne narodených detí a zomiera na ňu veľa detí. Existuje však spôsob, ako tomu zabrániť.

5) Nepotrebujú predčasne narodené bábätká hlavne odpočívať, aby sa im mohol rozvíjať mozog?
Na rozvoj mozgu potrebujú predčasniatka jednu vec, ktorú im dokážu poskytnúť matky.

6) Štúdie poukazujú na to, že práve dojčenie predčasne narodených bábätiek je kritické pre ich prežitie. Napríklad štúdia WHO z roku 2021 porovnávajúca prežívanie predčasne narodených bábätiek v inkubátoroch vs. v Materskej starostlivosti klokankovaním musela byť predčasne ukončená v dôsledku štatisticky významnejšieho počtu bábätiek, ktorú umierali v skupine detí pridelených do starostlivosti prostredníctvom inkubátora. WHO na základe týchto výsledkov plánuje, že prehodnotí štandardné odporúčania pre prax tak, aby okamžitý kontakt koža na kožu bol súčasťou starostlivosti o predčasne narodené bábätká.

7) Čím viac času strávia bábätká v kontakte koža na kožu, o to lepšie priberajú – tak znie zistenie štúdie z roku 2020 o predčasne narodených bábätkách. Dojčenie a kontakt koža na kožu predstavujú kroky, ktoré pre všetky bábätká prinášajú dôležitú pomoc v adaptácii na život mimo maternice po pôrode. Pre predčasne narodené bábätká však dojčenie spolu s Materskou starostlivosťou klokankovaním predstavuje kľúčové kroky pre ich prežitie a o ich zdraví rozhoduje aj to, ako dlho môžu byť s matkou v kontakte koža na kožu.

8) Darcovstvo materského mlieka zachraňuje nielen životy predčasniatok, ale aj významne šetrí financie. Starostlivosť o deti, ktoré v štúdii z roku 2020 okrem materského mlieka dostávali aj umelé mlieko, stála o 15 000 amerických dolárov viac ako starostlivosť o bábätká, ktoré dostávali len materské mlieko (či už materské alebo darcovské). 

Pripravili sme video, v ktorom sa nemožné stáva možným - uvidíte v ňom maličké dojčiace sa predčasniatka. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.

Prečítajte si aj príbehy o začiatkoch a dojčení predčasne narodených bábätiek, napríklad aj v týchto príbehoch: Predčasné narodené bábätko s handicapom a dojčenieŠťastný piatok 13. – dojčenie predčasne narodeného dieťatka, a tiež článok kanadského pediatra dr. Jacka Newmana o dojčení predčasne narodených detí.

Pripravili sme video, v ktorom sa nemožné stáva možným - uvidíte v ňom maličké dojčiace sa predčasniatka. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

Mamila.sk > Úvod > Svetový deň Materskej starostlivosti klokankovaním