Dojčenie a prechladnutie, bolesť hrdla matky – čím zmierniť príznaky ochorenia

Dojčiace ženy často nadobudnú dojem, že ak ochorejú, tak sa nemôžu liečiť. Alebo že v čase, keď sú choré, nemajú dojčiť. Že si nemôžu nič dať, ak sa cítia zle a nevládzu fungovať. To nie je pravda. Práve v čase, keď má príznaky ochorenia ako nádcha, bolesti v hrdle, kašeľ, vracanie alebo hnačky, je mimoriadne dôležité pokračovať v dojčení a dojčenie nijako neobmedzovať. Toto platí aj o novom koronavíruse (Covid-19). V čase, keď si človek začne byť vedomý, že je asi chorý a má príznaky nejakej vírusovej či bakteriálnej infekcie, sa už v materskom mlieku tvoria nielen mnohé imunitné látky alebo látky, ktoré pred ochorením chránia ako napríklad laktoferín, ale sa v ňom nachádzajú aj špecifické protilátky proti danému ochoreniu, ktoré matka prekonáva. Týmto teda dojčenie prispieva k ochrane dieťatka pred chorobou.

Zvýšená teplota či horúčka, aj nad 39 °C, nemá negatívny vplyv na kvalitu materského mlieka či na dojčenie, bábätko sa pri dojčení "nepopáli" (ako sa ľudia niekedy domnievajú) a dojčenie je pri horúčkach z hľadiska bábätka bezpečné. Napríklad pri podávaní umelého mlieka sa tiež jeho teplota len odhaduje (ženy si napríklad kvapnú kvapku mlieka z fľašky na predlaktie) a teda môže byť často vyššia ako 40 °C. Ak máte horúčku a potrebujete odpočívať, môžete si vziať bábätko k sebe do postele a dojčiť ho poležiačky, prípadne spoločne zaspať.

Ak sú potrebné lieky počas nejakého ochorenia, je dobré vedieť, že dojčiace matky môžu užívať väčšinu liekov. Ak vás bolí hrdlo a chcete zmierniť príznaky svojho ochorenia, môžete si dať celú škálu prípravkov proti kašľu či liečiv, ktoré sa používajú pri bolesti hrdla alebo bolesti hlavy. Ak je to možné, vyhnite sa prípravkom, ktoré sa používajú dlhší čas a obsahujú jód, pretože je na trhu množstvo prípravkov bez jódu, ktoré môžete využiť. Pri rozličných ochoreniach či bolesti môžete užívať aj bežné prípravky ako napríklad ibuprofén (Ibalgin) či paracetamol (Paralen) v dávke bežnej pre dospelého človeka a môžete ďalej pokračovať v dojčení bez obmedzení či časovania dojčenia podľa užívania liekov.

Vo všeobecnosti počas dojčenia - ak je to potrebné - môžete užívať lieky, ktoré sa bežne užívajú pri prechladnutí, bolesti hrdla, vrátane sprejov do nosa, hrdla, prípadne potrebných antibiotík predpísaných lekárom. 

Pri niektorých liekoch proti kašľu je lepšie vyhnúť sa pseudoefedrínom, pretože môžu niekedy znížiť tvorbu mlieka, ale pre bábätko taktiež nepredstavujú problém. Ako najvhodnejšie sa z toho dôvodu môžu javiť lieky bez pseudoefedrínu, čiže napríklad antitusiká nekodeínového typu (ako napríklad Stoptussin, Robitussin, Tussin, Sinecod, Paxeladine).

Zároveň vás môže upokojiť i to, že materské mlieko poskytuje dojčenému bábätku mnohé imunitné látky a faktory, ktoré ho pred ochorením chránia, a aj keď náhodou ochorie, tak mu materské mlieko pomôže, aby ochorenie malo miernejší priebeh. Vďaka dojčeniu zvládnu bábätká i staršie deti ochorenie lepšie, väčšinou ochorenia trvajú kratšie a majú ľahší priebeh. 

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčenie a prechladnutie, bolesť hrdla matky – čím zmierniť príznaky ochorenia