Dojčenie, keď má dieťa hnačku alebo vracia

Choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac ako zdravé.

V prípade hnačky a vracania platí samozrejme to isté. Pri hnačke či častom vracaní je najväčšou hrozbou rýchla strata tekutín a dehydratácia dieťaťa. Správny manažment dojčenia dokáže do veľkej miery eliminovať toto riziko a pomôcť dieťaťu pri uzdravovaní. Dojčenie môže výrazne pomôcť, aby vracanie nebolo urputnejšie a urputnejšie.

Ak dieťa zvracia či má hnačku, často sa stáva, že je odporučené, aby nebolo dojčené a namiesto toho dostávalo rehydratačné roztoky či vodu po lyžičkách. Naopak. Dojčenie má v takomto prípade pokračovať, materské mlieko obsahuje veľké množstvo vody a tiež rozličné iné látky v omnoho lepšom zložení ako rehydratačný roztok. Pri dojčenom dieťati teda treba zabezpečiť práve to, aby bolo i naďalej dojčené. Čas choroby rozhodne nie je čas na odstavenie alebo na to, aby mu dojčenie nebolo umožnené.

Ako upraviť dojčenie v prípade hnačky a vracania dieťaťa:

  • Ideálne je dieťa vôbec nedávať dole z prsníka.

V prípade vážnych stavov je dieťa aj tak nespokojné, ubolené, umrnčané a prsník okrem iného pomáha zmierňovať prežívanie bolesti, upokojí dieťa i matku a pomôže mu zaspať pri dojčení.

Preto je ideálne dieťa čo najdlhšie držať na jednom prsníku, tak bude piť postupne maličké množstvá mlieka, čo je v prípade zvracania výhodné a lepšie ako veľké množstvo naraz, a väčšinou bude na prsníku sať bez pitia, čím podporuje pohyb svaloviny tráviacej sústavy smerom od úst dnu, čo tiež napomáha to, aby dieťa nenapínalo tak veľmi na vracanie. Dieťa dokáže sať aj počas spánku, toto satie naprázdno tiež napomáha to, aby ho nenapínalo na vracanie a stihli sa vstrebať dávky mlieka, ktoré medzitým prijme. Ak napriek tomu dieťa zvracia, neľakajte sa a ak má chuť, ponúknite mu prsník znovu, ihneď po zvracaní.

  • Na druhý prsník dieťa dávať len vtedy, ak si ho samo žiada alebo ak je to už skutočne nevyhnutné.

Pri ponúknutí druhého prsníka môžete prsník zo začiatku celý uchopiť a stlačiť a držať stlačený, akoby ho priškripnúť, aby tok mlieka nebol taký rýchly a dieťa vypilo len maličké množstvá mlieka postupne

  • Materské mlieko obsahuje baktérie a probiotiká potrebné pre obnovu črevnej mikroflóry.
  • Je dobré pri prekonávaní choroby počkať s ponúkaním tuhej stravy a radšej výlučne dojčiť, aj staršie dieťa, až kým samo neprejaví záujem o jedlo.
  • Nie je vhodné dieťaťu vnucovať ryžové, mrkvové a iné roztoky. Ak sa dojčí, je to postačujúce a keď má záujem o jedlo, môže jesť zdravé jedlo, na ktoré má chuť. Nie je vhodná diéta s vylúčením tukov, pretože tá môže naopak hnačku predĺžiť.
  • Ak má dieťa zároveň počas choroby teplotu, využite kontakt koža na kožu a položte si dieťa bez oblečenia na seba, prípadne sa prikryte ľahkou obliečkou.

Okrem toho je dôležité vedieť, že počas hnačiek nie je vhodná diéta, nie je vhodné nepodávať žiadne tuky a kŕmiť dieťa len napríklad suchármi, piškót, mrkvou či ryžou. Ak dieťa prejaví záujem o jedlo, môže dostať bežnú zdravú stravu - je to dôležité pre rýchlejšie zlepšenie stavu čreva a pre to, aby hnačka nepretrvávala.

Podľa týchto odporúčaní je pri hnačke potrebné zabezpečiť dostatočnú hydratáciu (či rehydratáciu) a po nej má nasledovať normálna strava - vedecké zdroje: 
1. Santosham M, Fayad I, Hashem M, et al. A comparison of rice-based oral rehydration solution and “early feeding” for the treatment of acute diarrhea in infants. J Pediatr. 1990;1 16:868-875
2. Fayad IM, Hashem M, Duggan C, Refat M, Bakir M, Fontame 0. Comparative efficacy of rice-based and glucose-based oral rehydration salts plus early reintroduction of food. Lancet. 1993;342:772-775
3. Khin MU, Nyunt-Nyunt W, Myokhin AJ, et al. Effect of clinical outcome of breast feeding during acute diarrhoea. Br Med J. 1985;290:587-589
4. Margolis PA, Litteer T. Effects of unrestricted diet on mild infantile diarrhea: a practice-based study. Am I Dis Child. 1990;144:162-164
5. Gazala E, Weitzman 5, Weitzman Z, et al. Early versus late refeeding in acute infantile diarrhea. Isr J Med Sci. 1988;24:175-179

Zaujímavú skúsenosť nám poslala pani Iveta:

Minule sme chytili akúsi črevnú chrípku, najlepšie obstál manžel. Ja a moje dve dcéry sme sa cele poobedie a noc trápili, vracali a iné. Najmladší 15-mesačný dojčený syn sa nenakazil, hoci bol s nami v neustálom kontakte - ani len naznak choroby! Najstaršia 8-ročná dcéra sa však cítila ešte aj na druhý deň zle, pridružili sa horúčky. Na tretí deň si vypýtala trošku materského  mliečka, napila sa pár hltov a potom som jej ešte odstriekala do pohárika. Do hodiny sa vyslovene spamätala, nabrala zdravú farbu a ožila, odvtedy už problém nebol.Takže materské mlieko ozaj pomohlo, u nás malo doslova zázračný účinok.

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčenie, keď má dieťa hnačku alebo vracia