Podporu dojčenia treba všade: Majú ženy z dôvodu dojčenia „rozhádzané hormóny“?
Na slovné spojenie „rozhádzané hormóny“ dojčiacich žien sa hádže všeličo: od predstavy, že dojčenie ženám spôsobuje ťažkosti v oblasti duševného zdravia – úzkosti či depresiu, cez myšlienku, že dojčenie žene narúša menštruačný cyklus, až po obavy, že dojčenie z tohto dôvodu spôsobuje rozličné zdravotné problémy, vypadávanie vlasov či nevhodné správanie, precitlivenosť, strachy, hnev alebo výbušnosť. Dojčenie nemožno pripisovať ničomu z vymenovaného.
Rovnako sa vyskytujú opisy žien po pôrode a dojčiacich žien ako nesvojprávnych, mentálne spomalených, neracionálnych či neschopných premýšľať. Takéto vysvetlenia správania žien po pôrode a počas dojčenia súvisiace s historickým pohľadom na ženy ako na hysterické (toto slovo je odvodené od slovného základu pre maternicu). Takúto predstavu o iracionálnych ženách podporuje predstava o tom, že "žene udrelo mlieko do hlavy", "má vykojený mozog" či že za jej stavom stojí skutočnosť, že sa jej tvorí materské mlieko - napríklad toto bolo ukotvené v nevedeckom termín "laktačná psychóza". Je znevažujúce takto o ženách po pôrode či dojčiacich ženách premýšľať. Dojčiace ženy sa po pôrode sústredia na dieťa, jeho potreby a zároveň sa veľmi rýchlo učia množstvo nových vecí, vyrovnávajú sa s dramatickou zmenou v živote, spia úplne inak, ako boli zvyknuté, ich čas zrazu nepatrí iba im, zlepšuje sa im špecifickým spôsobom pamäť, majú mnoho nových poznatkov, zážitkov a začnú byť vnímavejšie na oxytocín. Majú potrebu, aby sa ne tiež niekto postaral. Chcú chrániť svoje dieťa. Majú za sebou jedinečnú a kľúčovú udalosť svojho života: pôrod. Prežili niečo mimoriadne, výnimočné, plné emócií, môžu byť traumatizované, môžu mať za sebou veľa bolesti, možno si toho veľa vybojovali. Nie sú iracionálne, sú však už nielen bezstarostné ženy, ale aj matky, ktoré majú na starosti novú bytosť, ktorá je na nich úplne závislá.
Stav dojčiacich žien po pôrode sa niekedy vníma ako „nenormálny“, ženy hovoria o potrebe získať znovu hormonálnu rovnováhu a „hormónom“ pripisujú rôzne situácie, ktoré sa počas dojčenia vyskytnú. Vo väčšine prípadov síce ľudia netušia, o ktoré hormóny pri dojčení ide, ale hovoria o nich ako o niečom negatívnom.
Mimo dojčenia a tehotenstva ženy zažívajú menštruačný cyklus. Počas dojčenia dochádza po pôrode k laktačnej amenoree – stavu, keď žena nemá menštruačný cyklus. Tento stav je počas dojčenia normou, je zdravý, je pozitívum pre zdravie ženy – duševné aj telesné – a návrat menštruačného cyklu nie je potrebné uponáhľať. Laktačná amenorea môže trvať aj krátko a skončiť sa 6 týždňov po pôrode. Ale môže trvať aj počas všetkých rokov, keď žena dojčí. Nie je dôvod menštruáciu vyvolávať ani mať obavy, že niečo nie je v poriadku, ak dojčiaca žena nemá po roku, dvoch či troch menštruáciu.
Poďme sa pozrieť na hormóny počas menštruačného cyklu a počas dojčenia:
Menštruačný cyklus sa začína v prvý deň menštruácie a končí dňom pred začiatkom ďalšej menštruácie. Menštruačné krvácanie obvykle trvá tri až sedem dní. Začiatok nového cyklu súvisí s uvoľnením folikulostimulačného a luteinizačného hormónu. Nastáva tvorba hormónu estrogén v dominantnom folikule. Estrogén ma vplyv na krčok maternice (tvorba hlienu) a sliznicu maternice (fáza rastu výstelky maternice).
V dôsledku pôsobenia luteinizačného hormónu a ďalších procesov dochádza k uvoľneniu vajíčka z folikulu (ovulácia). Začne sa potom vyskytovať ďalší hormón – progesterón. Ten je zodpovedný za zastavenie tvorby hlienu krčka maternice.
Potom po ovulácii nastáva luteálna fáza menštruačného cyklu, na ktorú má vplyv progesterón Okrem toho má na menštruačný cyklus vplyv hormón HCG, v prípade otehotnenia.
Žiaden zo spomínaných hormónov nespôsobí v čase, keď má žena v dôsledku dojčenia laktačnú amenoreu. Pre ženu v tomto období nastáva normálne fyziologické obdobie hormonálnej stability a pohody, ktorá je spojená s pozitívnymi vlastnosťami primárne dvoch hormónov súvisiacich s dojčením – prolaktínu a oxytocínu. V ich dôsledku majú dojčiace ženy aj množstvo endorfínov, ktoré prinášajú pocity radosti. Tieto hormóny nie sú „rozhádzané“ ani neprinášajú negatíva, nezhoršujú duševné zdravie ani celkové telesné zdravie. Naopak. V minulosti ženy strávili najväčšiu časť svojho života práve v stave amenorey (tehotenstvom alebo dojčením).
Oxytocín je hormón, ktorý sa vytvára sa v hypotalame (časť mozgu). Vytvára sa pri: fyzickom kontakte (objatie, masáž, hudba, hladkanie zvierat, fyzická blízkosť, rodiny). Vytvára vzťahy a porozumenie a motivuje ženy, aby nadväzovali vzťah s bábätkom. Keď sa zvieratá v skupine (stádo, kŕdeľ vtákov) pohybujú spolu a vedia čo majú robiť v skupine, je to vďaka oxytocínu. Prináša príjemné pocity. Môže uspávať a uvoľňovať. Pri uvoľňovaní oxytocínu sa následne uvoľňuje endorfín (pocit šťastia).
Prolaktín je hormón ktorý sa tvorí v mozgu, je zodpovedný za tvorbu mlieka, ale okrem toho má pozitívny vplyv na imunitný systém ženy a jej celkové zdravie. Vďaka prolaktínu vzniká laktačná amenorea, ktorá:
- znižuje riziko anémie,
- umožňuje lepšie vstrebávanie živín,
- ovplyvňuje homeostázu,
- zlepšuje krvný obeh a činnosť srdca,
- udržiava stabilnú náladu,
- znižuje riziko depresie
Ak žena počas obdobia dojčenia dostane menštruáciu, môže ďalej dojčiť. Menštruácia ani obdobie pred menštruáciou neovplyvňuje chuť materského mlieka a v prípade, že sa pred menštruáciou alebo počas menštruácie zmení správanie bábätka pri dojčení, treba spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY hľadať príčiny a odstrániť ich.
MAMILA pomáha ženám úspešne dojčiť aj preto, aby si mohli chrániť a zlepšovať svoje duševné zdravie. Záleží nám na dojčení. Záleží nám na ženách. Záleží nám na duševnom zdraví žien.
Prečítajte si príbeh o tom, ako to s dojčením vyriešila žena s dlhoročnými depresiami a úzkosťami: https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/ako-zachranila-dojcenie/
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:
- Podporu dojčenia treba všade: Je dojčenie trápením?
- Podporu dojčenia treba všade: Platí veta: „Šťastná matka, šťastné dieťa“?
- Podporu dojčenia treba všade: Čo stane, ak dojčí žena s popôrodnou depresiou?
- Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie matky?
- Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie dieťaťa?
- Podporu dojčenia treba všade: Trauma z nedojčenia
Svetový týždeň dojčenia 2024: Podporu dojčenia treba všade (duševné zdravie)
Svetový týždeň dojčenia vyhlasovaný medzinárodnou organizáciou World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) je týždeň venovaný podpore dojčenia.
Pretože podporu dojčenia treba všade. Pretože v dnešnej spoločnosti dojčenie nie je samozrejmosť. Pretože percento nedojčených detí je vyššie ako percento dojčených detí. Pretože dojčenie a dojčiace ženy sú v menšine.
Pred pôrodom chce dojčiť väčšina žien. Po pôrode sa situácia otočí. Už v prvých pár dňoch dostane viac ako 60 % detí umelé mlieko. To znamená, že ženy, ktoré chceli dojčiť, o dojčenie prídu. Mnoho žien musí vynaložiť úsilie na vyriešenie ťažkostí s dojčením. Pocity žien, ktoré dojčia bez problémov, sa diametrálne líšia od pocitov žien, ktoré zažívajú ťažkosti s dojčením. Tieto pocity sú dôležité. Duševné zdravie žien po pôrode je dôležité. A preto si aj ženy, ktoré majú pôrodnú depresiu či úzkosti, zaslúžia podporu v dojčení. Preto budeme celý tento týždeň venovať súvislostiam medzi dojčením a duševným zdravím. Každý deň v tomto týždni zodpovieme na jednu otázku na tému Svetového týždňa dojčenia: Podporu dojčenia treba všade.