Podporné skupiny dojčenia

Podporné skupiny dojčenia sú stretnutia viacerých dojčiacich matiek s deťmi spolu s poradkyňou pri dojčení. Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť.

Počas celej evolučnej histórie ľudského druhu bolo dojčenie normou – samozrejmým spôsobom kŕmenia a starostlivosti o dieťa. Žena už od svojho detstva vnímala dojčenie v širokom kontexte starostlivosti o dieťa. So starostlivosťou o deti pomáhala už od detského veku. Po pôrode vlastného dieťa dojčila tak, ako to vždy okolo seba videla. V prípade potreby našla pomoc a podporu v príkladoch zo svojho okolia.

Nanešťastie, dojčenie v našej spoločnosti dnes nie je normou. Ženy vidia fľaše a umelú výživu od detstva a rastú učiac sa viac o tom ako o dojčení. Nová matka, ktorá si praje dojčiť, často jednoducho nevie, kam sa má obrátiť o pomoc. Často nepozná nikoho, kto by mal dobré skúsenosti s dojčením. Informácie a rady, ktoré dostáva od rodiny, priateľov a blízkeho okolia, jej väčšinou nepomáhajú, často sú prezentovaním mýtov alebo informácií, ktoré dojčenie ohrozujú.

Pomocou pre matky v spoločnosti, kde sa normou stalo kŕmenie fľašou umelým mliekom, môžu byť podporné skupiny dojčenia. Ide o stretnutia dojčiacich matiek spolu s poradkyňou pri dojčení. Takéto stretnutia pomáhajú matke dostávať podporu, ktorú zažívali všetky ženy v minulosti.

Ide o ženy v rozličných etapách materstva - mamičky, ktoré svoje bábätko ešte len čakajú, spolu s čerstvými mamičkami, s mamičkami väčších bábätiek, ktoré začínajú jesť príkrmy, starších detí, mamičky dojčiace počas ďalšieho tehotenstva, mamičky dojčiace tandemovo - staršie dieťa a nové bábätko, mamičky s deťmi, ktoré sa práve odstavujú atď. Matky vidia akým spôsobom zahŕňajú dojčenie do starostlivosti o svoje deti ostatné matky na skupine. Vidia deti rôzneho veku - od novorodencov až po staršie deti ako sa dojčia, v akých situáciách, ako dojčenie prebieha. Toto všetko vplýva na to, aká je úspešnosť dojčenia. Štúdia z Bangladéšu dokázala, že takáto pomoc dokáže pomôcť, aby v 6. mesiaci bolo dojčených ešte 70 % detí, oproti skupine bez takejto pomoci, kde je v 6. mesiaci dojčených už len 6 % detí.

Podporné skupiny dojčenia na lokálnej úrovni pomáhajú vytvárať priateľstvá. Matky zo skupiny pozývajú na ďalšie stretnutia svoje kamarátky, tehotné či dojčiace ženy. Pomáhajú tak matkám na materskej dovolenke nebyť v izolácii, spoznávať nových ľudí. Zároveň sa tak vytvára kultúra dojčenia a obraz dojčenia, taký potrebný pre to, aby dojčenie bolo úspešné.

Kľúčovú rolu v skupine hrá poradkyňa pri dojčení. Udržiava rovnováhu medzi poskytovaním správnych informácií o dojčení a umožnením matkám, aby sa ony podelili o svoje nápady a skúsenosti s ostatnými.

Stretnutia môžu byť pomocou aj pre tehotné ženy, ktoré na svoje bábätko ešte len čakajú, pretože dojčenie je zručnosť, ktorej sa najlepšie naučíme pozorovaním. Skúsenosti mamičiek im môžu výrazne uľahčiť ich vlastný vstup do materstva a dojčenia.

Podporné skupiny dojčenia na Slovensku začali vznikať už pred rokom 2002. V súčasnosti sa stretáva 100 podporných skupín dojčenia v rôznych mestách Slovenska a tiež Českej republiky, či iných štátov Európy, napríklad Írska. Radi by ste si našli tú svoju skupinu? Navštívte našu stránku so zoznamom poradkýň pri dojčení, poradkyňa, ktorá organizuje podpornú skupinu dojčenia má túto informáciu uvedenú pri svojom mene.

Ako pomáhajú podporné skupiny dojčenia iným ženám?

Monika s dcérkou Biankou:

„Podporná skupina mi pomohla pochopiť a prijať dojčenie ako normu, čím som si jednoznačne uľahčila život. Vďaka stretnutiam je to pre mňa prirodzená súčasť materstva a starostlivosti o dieťa a inak to už robiť neviem. V skupine som našla množstvo nových priateľov, s ktorými sa stretávame aj v bežných dňoch a podporujeme sa navzájom.“

Alexandra s dcérkou Elou:

„Podporná skupina mi priniesla priateľstvá, spoločnosť podobne orientovaných ľudí, ktorí sa v danej dobe zaoberajú rovnakými témami ako ja, keď sa mi zmenil svet po pôrode a ja som vymenila každodenný pracovný režim za starostlivosť o bábätko. Hoci je to krásne obdobie, najmä na začiatku je to veľká životná zmena a ja som rozhodne nemala skúsenosti ani dostatok praktických informácií, napriek lekárskemu vzdelaniu. Na skupine máme možnosť odkomunikovať rôzne problémy nielen ohľadom dojčenia, ale aj ohľadom starostlivosti o bábätko, získať rady, tipy a najmä podporu od žien.“

Lucia so synom Filipkom:

„Je mi ľúto, že som na podpornú skupinu nechodila hneď od narodenia môjho syna, keďže skupina sa otvorila, až keď mal Filipko vyše roka. Dozvedela som sa na skupinách dôležité informácie, spätne ľutujem, že som to nevedela už pred tým, pretože by mi boli uľahčili život (napr. používanie šatky, ako zavádzať príkrmy popri dojčení, mala som neustále obavy o to, či mám dostatok mlieka atď.). Takisto som trpela pocitom izolácie a menejcennosti, keď som videla z okna usmiate mamičky a ja som mala pocit, že nezvládnem ani malú prechádzku a musím sedieť doma na gauči so synom na prsníku. Všetko toto mi zbúrala práve podporná skupina.“

Lucia s dcérkou Lilly:

„Keď som otehotnela, veľa som o dojčení a vôbec o starostlivosti o dieťa nevedela. Začala som navštevovať podpornú skupinu, veľmi mi pomohla a stále mi pomáha. Moja dcéra má 13 mesiacov a stále ju dojčím, som preto veľmi šťastná. Veľká vďaka patrí aj tomu, že existuje možnosť navštevovania podpornej skupiny, ktorá mi mnohokrát pomohla pri riešení problémov pri dojčení. Vedie ju skúsená poradkyňa, ktorej názory sú mi blízke a veľmi rada sa stretávam s mamičkami, ktoré navštevujú skupinu. Som vďačná za to, že niečo také ako podporná skupina existuje.“

Ivana so synom Robkom:

"Rada chodím na stretnutia dojčiacich matiek, na ktorých sa cítim byť normálna a vždy odchádzam s uistením že to, čo robím je správne. Vždy sa dozvedám nové a nové informácie, ktoré mi otvárajú oči v oblasti materstva, tehotenstva, pôrodu a samozrejme dojčenia."

Poradkyňa pri dojčení o svojich podporných skupinách dojčenia:

„Ako poradkyňa pri dojčení pomáham mamičkám dojčiť prípravou na dojčenie ešte v tehotenstve, osobným poradenstvom mamičkám, ktoré riešia nejaký problém s dojčením a organizovaním podporných skupín dojčenia. Skupiny organizujem už skoro dva roky a je to zo všetkých týchto aktivít práve tá, ktorá ma najviac napĺňa. Cítim veľkú radosť, keď vidím, že mamičky do skupiny chodia rady, že na ňu volajú ďalšie svoje dojčiace kamarátky, že sa z nás spoločne stávajú priateľky, ktoré si navzájom pomáhajú s dojčením a materstvom. Od „svojich mamičiek“ som sa veľa naučila aj ja. Vidím, že každá z nich má svoj príbeh s dojčením, ktorý väčšinou nebol jednoduchý, obdivujem odhodlanie, s ktorým prekonali problémy. Nesmierne ma napĺňa, keď vidím, že mamičky, ktoré prišli do skupiny s cieľom dojčiť pár mesiacov, mi do skupiny chodia aj naďalej, hoci ich deti už majú 2 a viac rokov.“

Fotografie z jednej z podporných skupín nájdete na našom Facebooku.

Mamila.sk > Články o dojčení > Podporné skupiny dojčiacich matiek