11. Neprisávajúce sa bábätko - kŕmenie po prste na to, aby sa prisalo (Not Yet Latching, Finger Feed to Latch)

 

Kŕmenie po prste sa v prvom rade používa na to, aby sme pripravili bábätko, ktoré sa neprisáva, na prisatie na prsníku. Všimnite si, že kŕmenie po prste sa robí len krátko na to, aby sa bábätko upokojilo a aby začalo dobre sať. Toto väčšinou netrvá dlhšie ako 60 sekúnd.
Nemalo by sa používať ako metóda dokrmovania, keď sa bábätko prisáva na prsník. V takom prípade, ak je to potrebné, by sa dokrmovanie malo uskutočňovať na prsníku s laktačnou pomôckou.
Toto bábätko sme nafilmovali, pretože sa už raz prisalo po tom, čo sme ho kŕmili po prste.
Prečo sa na tomto videu neprisalo na pravú stranu?
- Pretože na pravej strane sa už kŕmilo, a tak bol tok mlieka z tohto prsníka pomalší. Bábätká majú radi rýchly tok mlieka, a aj keby mu laktačná pomôcka poskytla väčší tok, nebolo to postačujúce.
Prečo sa prisalo na ľavú stranu?
- Pretože na ľavej strane sa ešte nekŕmilo, prsník bol „plnší“ a tok mlieka rýchlejší. Bábätká majú radi rýchly tok mlieka.
Všimnite si, že sa nesnažíme donútiť bábätko, aby zostalo na prsníku. Ak sa odťahuje, má prsník v ústach, ale nesaje, alebo plače, umožníme mu ísť dolu z prsníka a vyskúšame to znovu.
- Ak sa bábätko prisaje, nie je potrebné nútiť ho zostať na prsníku, už je prisaté.
- Ak sa bábätko neprisaje, je zbytočné nútiť ho zostať na prsníku a pravdepodobne ho to ešte viac nahnevá alebo sa prestane snažiť úplne.

Prečítajte si aj, čo robiť, keď sa vaše bábätko neprisáva, a ako ho pripraviť na prisatie kŕmením po prste

Mamila.sk > Pre matky > Názorné ukážky správneho dojčenia > Video o dojčení 11 (Neprisávajúce sa bábätko)