Kurz poradenstva pri nosení v Bratislave

Dátum:
termín sa presúva, pravdepodobne na jeseň 2020
Miesto:
Materské centrum Podunajské Biskupice, Latorická 4, Bratislava
Cena:
75,- €, pre členky 65,- €
Cena Kč:
1 930,- Kč, pre členky 1 680,- Kč

Pôvodne plánovaný termín kurzu sa v súvislosti s karanténnymi opatreniami v dôsledku pandémie koronavírusu presúva na zatiaľ neurčený termín, pravdepodobne na jeseň 2020. Účastníčky kurzu budeme informovať o zmenách emailom.

Občianske združenie MAMILA pozýva na kurz poradenstva pri nosení všetkých, ktorí by radi podporovali nosenie v kontexte vzťahovej väzby a dojčenia, ako nástroj uľahčujúci starostlivosť o dieťa a podporujúci dojčenie.

Lektorky kurzu: Mirka Hašková a Veronika Mihalská

Kto sa môže zúčastniť? Každý, kto má záujem o nosenie a všetko okolo neho.

Absolventky a absolventi kurzu dostanú po ukončení celého kurzu Osvedčenie o absolvovaní kurzu Poradenstvo pri nosení.

Upozornenie: Kurz sa otvorí len v prípade naplnenia minimálneho počtu záujemcov (najmenej 15 účastníkov s prihláškou potvrdenou zaplatením účastníckeho poplatku uhradeného najneskôr do 10. apríla 2020).

PROGRAM

Ak máte chuť pomáhať matkám s nosením, lepšie porozumieť celkovému kontextu vzťahovej väzby, neurobiologickému nastaveniu novorodenca a súvislostiam nosenia s dojčením, ponúkame vám kurz v nasledovnej štruktúre:

1. časť kurzu je webinár, ktorý môžete komfortne absolvovať z pohodlia svojho domova a ktorý vás uvedie hlbšie do témy a pomôže vám lepšie porozumieť týmto bodom:

 • Prečo je dojčenie viac než len materské mlieko
 • Tri veci, ktoré spôsobujú problém s dojčením
 • Ako sa odlišuje materské mlieko od umelého
 • Desať základných bodov podpory dojčenia v nemocniciach
 • Kontakt koža na kožu a samoprisatie
 • Ako a prečo pokračovať v dojčení po šiestom mesiaci
 • Ako dlho má trvať dojčenie a ako odstaviť dieťa
 • Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka

2. časť kurzu je štandardný kurz, na ktorom sa fyzicky zúčastníte v priestoroch, uvedených v popise kurzu, a ktorý pozostáva z nasledovného programu:

1. deň

08:30 - 09:00 – Registrácia

09:00 - 09:45 - Spoznajme sa - úvodné zoznámenie sa. Kto sme, čo sme, s akými očakávaniami sme prišli na tento kurz

09:45 - 10:30 - Úvod do vzťahovej väzby

10:30 - 10:45 - Prestávka

10:45 - 11:30 - Ako podporovať nosenie

11:30 - 12:00 - Prehľad pomôcok na nosenie.

12:00 - 13:00 – OBED

13:00 - 13:30 - Poradenstvo u matky doma

13:30 – 14:30 -  Poradenský postup: Vertikálne viazanie v elastickej šatke

14:30 - 14:45 - Prestávka

14:45 - 15:45 - Poradenský postup: Vertikálne viazanie v pevnej šatke

15:45 – 16:00- Spätná väzba + diskusia

2. deň

09:00 – 10:00 - Dojčenie a nosenie - 1. časť - dojčenie v šatke/nosiči nazvislo

10:00 - 10:30 - Dojčenie a nosenie 2. časť; kojoúväz

10:30 - 10:45 - Prestávka

10:45 - 11:15 Previazanie bábätka z vertikálu do "kojo-úväzu" a naopak, šatkovanie bábätka, ktoré už máme na rukách/na prsníku         

11:15 - 12:00 - Nosenie a psychomotorický vývin dieťatka 

12:00 - 13:00 – OBED

13:00 – 13:30 - Keď sa bábo "nechce" nosiť

13:30 - 14:00   Obavy rodičov z nosenia, ako ich ošetriť

14:00 - 14:15 – Prestávka

14:15 - 14:45 -  Podporné skupiny

14:45 - 15: 00 - Ergonómia nosenia

15:00 – 16:00 - Záverečná diskusia, Spätná väzba,  Odovzdanie osvedčení

CENA KURZU

Upozornenie: Kurz sa otvorí len v prípade naplnenia minimálneho počtu záujemcov (najmenej 15 účastníkov s prihláškou potvrdenou zaplatením účastníckeho poplatku).

Preto vás prosíme o záväzné potvrdenie prihlášky uhradením účastníckeho poplatku najneskôr do piatku, 10. apríla 2020. V prípade, že sa z vážnych dôvodov (choroba a podobne) nebudete môcť kurzu zúčastniť, uhradený poplatok v plnej výške vraciame späť na váš účet.

Poplatok za kurz uhraďte v príslušnej výške bankovým prevodom najneskôr do 20. 4. 2020. Podľa možnosti neuhrádzajte poplatok poštou. Zasielajte ho na účet o. z. MAMILA: 2800344839/8330 (FIO banka), IBAN: SK4683300000002800344839, BIC kód/SWIFT: FIOZSKBAXXX. Pri bankovom prevode treba uviesť údaje, ktoré dostanete aj v potvrdzovacom emaile po odoslaní prihlášky. Prihláška bude považovaná za záväznú až po zaplatení poplatku.

Pro zájemce z ČR:

Poplatek uhraďtě v príslušné výšce v českých korunách ihned po odeslání přihlášky bankovním převodem nejpozději do 20. 4. 2020. Zasílejte ho na účet o. z. MAMILA v ČR v Kč, číslo účtu: 2200344827/2010 (FIO banka), IBAN: CZ9520100000002200344827, BIC kód/SWIFT: FIOBCZPP. U bankovního převodu je potřeba uvést údaje. Přihláška bude považovaná za závaznou až po zaplacení poplatku.

MIESTO KONANIA

Miesto konania je v Materskom centre Podunajské Biskupice v Bratislave na Latorickej ulici 4. K dispozícii bude malé občerstvenie (káva, čaj), miestnosť pre deti ako aj kuchynka s potrebnými riadmi, mikrovlnkou, chladničkou a varnou kanvicou. Ubytovanie, stravu ako aj prípadného sprievodcu k svojmu dieťaťu si každý účastník zabezpečuje sám.

Ak máte malé deti či bábätká, môžete kurz absolvovať spoločne s nimi, svoje deti môžete počas programu dojčiť, môžu byť s vami, prípadne vám so starostlivosťou o ne môže pomôcť nejaká ďalšia osoba, ktorá má ako váš sprievodca na kurz vstup zdarma. Ak vaše dieťatko práve nepotrebuje žiadnu intenzívnu starostlivosť (pretože napríklad spí), môže sa sprievodca zúčastniť programu. Pre deti je k dispozícii miestnosť s hračkami a v prípade dobrého počasia aj dvor s trávnikom.

Parkovanie je možné bezplatne priamo pred materským centrom na parkovisku, v pešom dosahu trhovisko, obchody (Samoška, Tesco, Billa, Lidl). 

Obed: možnosť zájsť si na obed do pizzerie Fantozzi cez cestu, alebo objednať donášku jedla priamo do centra. K dispozícii je chladnička i mikrovlnka na ohriatie vlastného jedla. 

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Prineste si prosím so sebou zaťaženú bábiku, vyrobiť si ju môžete napríklad nasledovným postupom:
http://yvettesramblings.blogspot.sk/2013/12/how-i-made-babywearing-demo-doll.html
Taktiež si môžete priniesť svoje obľúbené šatky a nosiče.

Detailné informácie a pokyny ku kurzu budete mať k dispozícii v linku, ktorý dostane emailom po prihlásení sa na kurz.

TEŠÍME SA NA STRETNUTIE S VAMI!

Vyplnením registračného formulára súhlasíte so spracovaním svojich osobných údajov. Vaše osobné údaje spracúvame podľa týchto zásad.

Máte záujem? Zaregistrujte sa na tento kurz.

Členovia o. z. MAMILA, prihláste sa tu (formulár sa vám vyplní automaticky a budete mať nárok na členskú zľavu z kurzu, ak máte uhradený členský príspevok za tento rok).
Nečlenovia, prosíme, vyplňte nasledujúci formulár.

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

Štát *:      
Platba v *:      
 

Organizačné pokyny

Tešíme sa na stretnutie s vami na kurze. Radi by sme vám poskytli detailnejšie informácie ku kurzu.

Tieto informácie, prosím, poskytnite aj sprievodcom, ktorí s vami prípadne prídu na kurz.

Registrácia

Registrácia sa koná od 8:30 – 8:45 ráno v 1. aj 2. deň kurzu.

Občerstvenie

K dispozícii bude malé občerstvenie (káva, čaj), miestnosť pre deti ako aj kuchynka s potrebnými riadmi, mikrovlnkou a varnou kanvicou. Ubytovanie, stravu ako aj prípadného sprievodcu k svojmu dieťaťu si každý účastník zabezpečuje sám.

Ak máte malé deti či bábätká, môžete kurz absolvovať spoločne s nimi, svoje deti môžete počas programu dojčiť, môžu byť s vami, prípadne vám so starostlivosťou o ne môže pomôcť nejaká ďalšia osoba, ktorá má ako váš sprievodca na kurz vstup zdarma. 

Čo si treba priniesť so sebou

Na kurz si prosím prineste vlastnú šatku a bábiku veľkosti cca. 45 cm, s mäkkými nožičkami (v tomto odkaze nájdete návod, ako si vyrobiť vlastnú bábiku, ak by ste mali záujem). Taktiež si môžete priniesť svoje obľúbené šatky a nosiče.

Pred samotným kurzom: nezabudnite vypočuť si webinár o dojčení

Nezabudnite prosím, že prihláška sa stáva záväznou až po uhradení registračného poplatku a že je nutné ho uhradiť čo najskôr.

Poplatok uhraďte čo najskôr aj preto, že až po uhradení registračného poplatku získate prístup na 1. časť kurzu, ktorou je online webinár, ktorý vás uvedie hlbšie do témy a pomôže vám lepšie porozumieť dojčeniu a noseniu, ktoré sú spolu prepojené ako nástroje vzťahovej väzby. Tento webinár by ste mali absolvovať ešte do samotného kurzu poradenstva pri nosení.

Absolvovanie tohto kurzu predstavuje jednu z podmienok pre získanie osvedčenia o absolvovaní kurzu. 

Ako získať prístup k webináru

Ide o internetový kurz, ktorý si môžete vypočuť kedykoľvek z pohodlia domova. Prístup k prednáškam získate tak, že kliknete na tento odkaz:

https://www.mamila.sk/pre-poradkyne/zaznam-prednasok/

Odkaz vás vyzve, aby ste vpísali svoje číslo prihlášky a email, ktorý ste uviedli v prihláške a po odoslaní formulára by ste mali vidieť stránku so záznamom prednášok o dojčení s týmito témami:

 • Prečo je dojčenie viac než len materské mlieko
 • Tri veci, ktoré spôsobujú problém s dojčením
 • Ako sa odlišuje materské mlieko od umelého
 • Desať základných bodov podpory dojčenia v nemocniciach
 • Kontakt koža na kožu a samoprisatie
 • Ako a prečo pokračovať v dojčení po šiestom mesiaci
 • Ako dlho má trvať dojčenie a ako odstaviť dieťa
 • Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka

Okrem toho si prosím prečítajte tieto dva dôležité dokumenty: Etický kódex Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Ďalšie informácie o dojčení

Pre získanie komplexných informácií o dojčení a nosení ako o nástrojoch, ktoré sa navzájom podporujú, vám odporúčame prečítať si aj knihu Praktický návod na dojčenie, ktorú bude možné si priamo na kurze zakúpiť. 

Ak by ste si chceli zakúpiť väčší počet kusov, napíšte nám, prosím aby sme Vám ich mohli priniesť.

Okrem toho máme pre vás skvelú ponuku - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny. V roku 2016 o. z. MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom. Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie je na Slovensku jedinečná.

Tešíme sa na stretnutie s vami!

Mamila.sk > Pre poradkyne > Oznamy o kurzoch > Kurz poradenstva pri nosení v Bratislave